Czy dziadek może być psychopatą?

Mieszkam z dziadkami. Mój dziadek gnębi nas psychicznie, ogranicza nam jedzenie, leki, kontroluje nasz kontakt ze światem zewnętrznym, obwinia nas o cokolwiek. Mówi, że zdechniemy, znęca się także nad moim 8 letnim bratem. Kiedyś próbował mnie udusić. Czy on jest psychopatą? Co robić w takiej sytuacji? Bardzo się boję. Wpoił nam, że bez niego umrzemy...

Witam,
To co pani opisuje wskazuje na to, że dziadek stosuje wobec was przemoc psychiczną. Jeśli tak się dzieje można udać się do Ośrodka Interwencji Kryzysowej lub zgłosić to na policję, ponieważ zgodnie z prawem przemoc podlega karze. Można założyć też Niebiesk Kartę, lecz także na policji.
Pozdrawiam i życzę powodzenia

W sytuacji przemocy fizycznej i psychicznej warto zgłosić się do ośrodków, które oferują pomoc w tego typu sytuacjach- np Ośrodka Interwencji Kryzysowej (znajduje się w każdym większym mieści). Będzie Pani mogła nie tylko skorzystać z pomocy specjalistów (psychologa, prawnika), ale także w razie potrzeby z pomocy materialnej, a także zorganizowania samodzielnego życia.

Witam Panią. W sytuacji, którą Pani opisała bardzo ważne są przynajmniej dwa aspekty. Właściwe nazwanie tego co dzieje się w Pani życiu (co robi Pani dziadek) oraz w co powinna Pani "zainwestować" swoją energię, której w takiej sytuacji nie ma Pani zbyt wiele. Pomimo Pani krótkiego opisu nie mam wątpliwości, że to co dzieje się w Pani domu to przemoc a Pani dziadek jest osobą stosującą przemoc. Proszę nie diagnozować go na własną rękę (psychopata). Nikt nie ma prawa traktować tak drugiej osoby. Dom powinien być najbezpieczniejszym miejscem w Pani życiu. Energię, którą zużywa Pani na przetrwanie sytuacji w domu proszę wykorzystać na aktywne szukanie pomocy. Proszę skorzystać z wyszukiwarki na tej stronie http://www.niebieskalinia.pl/pomoc/gdzie-szukac-pomocy
po to by na swoim terenie znaleźć specjalistów zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie. Pani i Pani bliscy Potrzebujecie teraz wsparcia i sił co mam nadzieję zmniejszy poczucie bezkarności Pani dziadka. Proszę nie odwlekać zgłoszenia się po pomoc na swoim terenie. Przemoc jest zjawiskiem narastającym a sytuacje w których życie i zdrowie Pani i Pani bliskich było zagrożone już Pani opisała. Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/