Czy istnieje coś takiego jak gruźlica zatok?

Czy jest cos takiego jak Gruźlica zatok ? Miałem kontakt z osobą pratkujaca od tego czasu "posypaly " mi się zatoki. To może być coś takiego

Redakcja abcZdrowie

Witam, w przypadku kontaktu z osobą prątkującą należy założyć, że mogło dojść do zakażenia gruźlicą, ponieważ prątki Kocha znajdują się nie tylko w plwocinie, ale nawet w wydychanym przez chorego powietrzu i w ten sposób wnikają w drogi oddechowe kolejnych osób. Szacuje się, że jedna aktywnie prątkująca osoba w ciągu roku może zarazić 15 osób. W klasycznym podziale mówimy o gruźlicy pierwotnej i popierwotnej. Ta pierwsza może dawać oznaki grypopodobne lub nawet wystąpić w postaci bezobjawowej, w przypadku gruźlicy popierwotnej, czyli wtórnej – bakterie mogą pozostać w uśpieniu przez lata. Atakują w sytuacji nagłego spadku odporności nosiciela – prątek Kocha zajmuje wówczas płuca (ok. 95% przypadków to gruźlica płucna) lub inne narządy układu oddechowego, ale też nerwowego czy płciowo-moczowego. Zdarza się, że atakuje kości i stawy czy osierdzie (gruźlica pozapłucna). Jak widać, jest chorobą podstępną, mogącą umiejscowić się niemal wszędzie i podszywać pod inne choroby. Więcej o gruźlicy może Pan przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/gruzlica. Dlatego, gdy jest Pan pewien, że miał do czynienia z osobą chorą, to jest aktywnie prątkującą oraz ma Pan niepokojące objawy (najczęściej jest to gorączka, utrata wagi, pocenie się oraz przewlekłe zmęczenie, powiększenie węzłów chłonnych), to proszę niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Nie doprecyzował Pan, co oznaczają problemy z zatokami, niemniej warto zgłosić to interniście. On podejmie decyzję o dalszej diagnostyce i ewentualnie leczeniu. Również nieleczone zapalenie zatok może stanowić zagrożenie dla zdrowia i w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do takich powikłań jak zapalenie opon mózgowych. Jeśli jest Pan zainteresowany, to z naszego materiału dowie się Pan więcej na temat zapalenia zatok: https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zatok-przynosowych-objawy-leczenie. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.