Czy istnieje jednak możliwość ciąży w tym przypadku?

Witam, brałam tabletki po kolei każdego dnia. Stosuje axia forte 0.03mg 3mg. Od. 4 lat. Wybrałam z nowgo opakowania 10 tabletek. W tym dniu 10 sobota doszło do stosunku. (w sobotę po południu przyjęłam tabletkę a w nocy doszło do stosunku.) W pon zobaczyłam że nie przyjęłam tabletki z niedzieli. Nie nadrobiłam ani jej juz nie przyjęłam. W pon zacząłem brać po kolei tabletki. Sobota to był ostatni dzień w którym doszło do stosunku. Czy istnieje możliwość ciąży?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety pominięcie choćby jednej tabletki aktywnej z blistra może spowodować obniżenie skuteczności antykoncepcji hormonalnej, zwłaszcza jeżeli pominięta tabletka nie zostanie przyjęta w ogóle. Ponieważ zażywanie pigułek powoduje zatrzymanie owulacji, to pominięcie pigułki zwiększa ryzyko wystąpienia owulacji.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/pominieta-tabletka-antykoncepcyjna.

Największe ryzyko ciąży zachodzi w przypadku pominięcia pierwszych pigułek po siedmiodniowej przerwie – czyli w pierwszym tygodniu. Trudno ocenić ryzyko w Pani przypadku, ponieważ choć z pewnością nie jest duże, to nie można go całkowicie wykluczyć.

W tej sytuacji warto po upływie 7-10 dni od stosunku wykonać badanie laboratoryjne na oznaczenie poziomu beta hCG w surowicy krwi. Jeżeli okaże się, że doszło do zapłodnienia, należy jak najszybciej odstawić pigułki antykoncepcyjne.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.