Czy jednostronnie przerośnięty migdał jest normalny u dziecka?

Witam dziecko ma przerośnięty migdał bardziej jednostronnie i powiększony 3 migdał zwykłe oddycha przez nos i kaszle rano po przebudzeniu dostaliśmy immunotrofine ale mała zaczęła bardziej kaszleć rano nie mogła mówić i tak po każdym podaniu immunotrofine miała zmieniony głos tyle że spała w nocy spokojnie i nie budziła się .po zakończeniu butelki odstawiłam nie podaję jej już kaszle teraz suchym kaszlem czy jednostronnie przerośnięty migdał jest normalny dziecka? jakie są naturalne sposoby na zmniejszenie migdałkow?

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Rozumiemy Pana niepokój związany ze stanem zdrowia dziecka.

Dzieci, zwłaszcza przedszkolne i wczesnoszkolne, dość często chorują. Jest to niestety nieuniknione ze względu na fakt, że organizm dopiero uczy się walczyć z patogenami.

Bardzo często zdarza się sytuacja, że dzieci mają problemy laryngologiczne, wynikające z częstych infekcji, zapalenia błony śluzowej nosa, czy alergicznego i przewlekłego nieżytu. Ciągłe katary o różnej etiologii mogą powodować powiększenie migdała gardłowego (trzeci migdał) oraz podniebiennych.

Taka przypadłość powoduje uczucie zatkanego nosa, częste infekcje zatok z towarzyszącym bakteryjnym katarem, częste zapalenia uszu wraz ze wzrostem ciśnienia, a także kaszel, czy chrapanie. Bardzo często problemy z migdałem mogą powodować pogorszenie słuchu, a nawet kłopoty z oddychaniem.

Niekiedy u dzieci można zaobserwować jednostronne powiększenie migdała. W takim wypadku zalecamy być pod kontrolą laryngologa, który zdecyduje o dalszym leczeniu. Najczęściej pierwszym rzutem jest leczenie objawowe, polegające na podawaniu preparatów obkurczających migdał. W ostateczności może być podjęta decyzja o usunięciu migdała gardłowego lub podcięciu bocznego. Jednakże o takim kroku powinien zadecydować tylko lekarz laryngolog.

Życzymy Pana dziecku szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://zdrowie.parenting.pl/trzeci-migdal-u-dziecka-kiedy-trzeba-go-usunac

https://zdrowie.parenting.pl/co-warto-wiedziec-o-trzecim-migdale

https://portal.abczdrowie.pl/trzeci-migdal-objawy-kuracja

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.