Czy dziecko może mieć astmę oskrzelową?

Dzień dobry. Mój syn ma stwierdzony powiększony trzeci migdał i powiększone boczne. Jest zakwalifikowany do usunięcia i podcięcia bocznych. W nocy ciężko mu się oddycha, ma świszczący oddech. Mam wrażenie że ma bezdech i przy nabieraniu powietrza jest taki odgłos jakby oddychał przez zwężone gardło. Bardzo często ma infekcje górnych dróg oddechowych. Do przedszkola chodzi na przemian 4 dni w przedszkolu i 2 tygodnie w domu bo jest katar i kaszel. Obecnie również ma infekcje, podaję mu pecto drill i chronhinaldin. W zeszłym miesiącu byliśmy u laryngologa i przepisał mu monkaste, flixsonase i ismigen. Do tego doszedł napadowy kaszel. Czy te objawy mogą wskazywać na coś innego niż przerost migdałów, np na astme oskrzelową? Pozdrawiam,

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Przykro nam, że występują takie objawy chorobowe u Pani dziecka ze strony układu oddechowego. Jest to jednak dość powszechny problem, występujący głównie u dzieci żłobkowych oraz przedszkolnych. Związane jest to z niedostatecznie wykształconym systemem odpornościowym.

Na przerost migdałka gardłowego narażone są przede wszystkim dzieci, u których występuje alergia, zarówno wziewna, jak i pokarmowa. W takiej sytuacji organizm jest bardziej narażony na wnikanie chorobotwórczych patogenów, chociażby przez uszkodzoną i osłabiona śluzówkę nosa, czy gardła.

Częste infekcje górnych dróg oddechowych, alergiczny nieżyt nosa oraz przewlekłe zapalenie błony śluzowej mogą powodować przerost migdałka gardłowego oraz obrzęk bocznych.

Taki stan prowadzi często to błędnego koła, gdyż kolejna infekcja powoduje zwiększenie powierzchni migdałka, a z kolei ten przyczynia się do stanów zapalnych, w tym częstych katarów oraz towarzyszącego odruchu kaszlu.

Astma, jako osobna jednostka chorobowa, bardzo często idzie w parze z przerostem migdałka gardłowego. Przypadłość ta występuje głównie na tle alergicznym, gdzie wszelkie problemy z oddychaniem, obturacja oskrzeli, czy napadowy duszący kaszel może również przy tym występować.

Najlepszym rozwiązaniem dla Pani dziecka, prawdopodobnie będzie zabieg usunięcia 3. migdałka oraz podcięcie bocznych. Po tej ingerencji laryngologicznej problemy zdrowotne Pani dziecka powinny ustąpić. Istotnym jest jednak, aby zadbać o odporność organizmu, aby zmniejszyć częstotliwość występowania infekcji.

Z racji odległości, trudno jest ocenić aktualny stan zdrowia Pani dziecka, dlatego też proponujemy Pani konsultację z lekarzem laryngologiem lub alergologiem.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://zdrowie.parenting.pl/co-warto-wiedziec-o-trzecim-migdale

https://zdrowie.parenting.pl/trzeci-migdal-u-dziecka-kiedy-trzeba-go-usunac

https://zdrowie.parenting.pl/astma

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.