Czy jest możliwe, że mój organizm wydziela jakąś substancję powodującą tego typu reakcje?

Witam. Mam 23 lata i pragnę dowiedzieć się czy istnieje medyczne uzasadnienie mojego problemu. Otóż od dłuższego czasu borykam się z sytuacją w której ja sam i osoby wokół mnie kaszlą i "chrząkają". Widzę jak kaszlą, słyszę ich kaszel. Sam odczuwam objawy zatykania nosa i drapania w gardle. Dbam o higienę i czystość noszonej odzieży. Czy jest możliwe, że mój organizm wydziela jakąś substancję powodującą tego typu reakcje u mnie i w moim otoczeniu? Może jest to problem psychiatryczny lub omamy?

Witam serdecznie. Trudno jest na odległość stwierdzić czy istnieje jakiś problem medyczny. Może Pan poprosić o opinię bliską osobę, która stwierdzi czy wydziela Pan jakiś drażniący zapach. Jeśli to nie wystarczy może Pan udać się do internisty z prośbą o przeprowadzenie odpowiednich badań. Jeśli to się nie sprawdzi to może oznaczać że problem tkwi w Pana sposobie spostrzegania otoczenia. Wtedy zapraszam do psychologa.
Życzę zdrowia

Dzień dobry,
Nie słyszałam nigdy o wydzielinie z ciała powodujacej automatycznie kichanie, drapanie w gardle u osób z otoczenia. Warto zapytać zaufane osoby o ich odczucia dotyczące Pana zapachu.
Jeśli jest Pan przekonany, że coś w Panu powoduje określone reakcje u ludzi to może być obsesyjne - warto skonsultować się z psychiatrą.
Z drugiej strony, podłoże psychologiczne jest możliwe. Istnieje taki mechanizm - skupiając na czymś uwagę, dostrzegamy tego więcej, gdyż mniej lub bardziej świadomie "wyszukujemy" objawu, szukamy potwierdzenia. Zakładam, że częściej Pan to dostrzega, gdy poziom lęku jest wyższy. To przy założeniu, że źródła Pana problemów są lękowe.
Reasumując, polecam konsultację psychiatryczną i psychologiczną.
Pozdrawiam!