Czy jest szansa, że odpowiada za to stres lub zbliżająca się miesiączka?

Witam. Mam dziewiętnaście lat i jestem trzy dni przed przewidywanym terminem miesiączki. Zauważyłam u siebie po naciśnięciu śladowe ilości wydzieliny z sutka w kolorze mlecznym jednak tylko w prawej piersi co mnie bardzo zaniepokoiło. Dodam, że wydzielina wystąpiła tylko przy dwóch mocniejszych uciśnieciach. Czy jest szansa że odpowiada za to stres lub zbliżająca się miesiączka ? Czy fakt że problem dotyczy tylko jednej piersi sprawia że jest to coś poważnego?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

na pewno taki stan powinien być poddany badaniu u ginekologa. W Pani wieku, ta sytuacja może oznaczać między innymi ciążę lub zaburzenie hormonalne o nazwie hiperprolaktynemii.

W pierwszym przypadku warto wykonać test ciążowy co najmniej 10 dni po ostatnim stosunku. Jeśli test wyjdzie negatywny i ciążę będzie można wykluczyć, to trzeba pomyśleć o wykonaniu badania w kierunku wykrycia podwyższonego stężenia TSH (choroby tarczycy) lub prolaktyny (zaburzenia hormonalne).

Trzeba także wykluczyć istnienie innych chorób, takich jak zakażenia i ropnie piersi, brodawczaki, czy między innymi mastopatię.

Ponownie przypominamy o konieczności wizyty u ginekologa, który będzie w stanie zdiagnozować stan Pani zdrowia.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z materiałami na naszej stronie, w których znajdzie Pani więcej informacji o podobnych problemach:

https://portal.abczdrowie.pl/wydzielina-z-piersi

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bolesnosc-piersi-i-wydzielina-a-miesiaczka

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wyciek-wydzieliny-z-jednej-piersi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.