Czy jest u mnie duże ryzyko wystąpienia HIV?

Witam . Bardzo proszę o określenie ryzyka zakazenia HIV. Od urodzenia choruję na wzwb ( przyjmuje leki , wiremia Zero, wyniki jak u niemowlaka) Jeden mąż od 2010 roku ( nigdy nie robił testu na hiv , testowany i zaszczepiony na hbv ) w 2013 roku w czasie ciąży miałam wykonany test na hiv . Negatywny. Jesteśmy sobie wierni , to pewne . Dwa lata temu wykonałam u siebie tatuaz . Pytałam o sterylność, artysta powiedzial że czasy gotowania igieł się skończyły że teraz się stosuje jednorazówki. Uznałam że ryzyka nie ma . Czy słusznie, nie wiem . Od kilku tygodni czuję się słabo, mam dretwienie , pieczenie jezyka , miewam afty . Morfologia bardzo dobra , wymaz z języka super. Zero grzybów, drożdży. Stomatologicznie super . Czuję się słaba, przemęczona, mam wrazenie że wszędzie wyczuwam u siebie wezly chlonne . Wiem że mam fobie hiv , znam chyba każdy artykuł.na ten w internecie po polsku , angielsku i niemiecku . Panicznie boję się wykonać test .

Dzień dobry,

Przyczyn takich objawów może być wiele.

Proszę wziąć pod uwagę,że może mieć pani uczulenie na tusz,użyty do wykonania tatuażu.

Reakcja alergiczna na tusz może się pojawić, jeśli już występuje uczulenie na któryś z tych metali: nikiel, kadam, miedź, chrom, kobalt, mangan i aluminium. Te substancje mogą się znajdować w barwnikach. Najczęstszym barwnikiem, który, może doprowadzić do wystąpienia reakcji alergicznej jest czerwony, pomarańczowy i żółty. Uczulającym składnikiem koloru czarnego, brązowego i czerwonego jest natomiast tlenek żelaza.

Reakcja zazwyczaj pojawia się szybko po wykonaniu tatuażu,ale może wystąpić również po kilku tygodniach lub po roku.

Proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego w celu kontroli,oraz proszę wykonać próby alergiczne.

Zapraszam do artykułu:

https://uroda.abczdrowie.pl/powiklania-po-tatuazu-jakie-sa-najczestsze-jak-je-leczyc

Odpowiedzi ekspertów:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/tatuaz-a-ryzyko-alergii

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moge-wykonac-tatuaz-przy-moich-uczuleniach

Pozdrawiam

Położna

Martyna Dudzińska