Czy jestem cukrzykiem?

Mam 39 lat i jestem kobietą. Od kilku lat leczę się na nadciśnienie tętnicze, przyjmuje lek. Jeszcze niedawno temu byłam w ciąży, która obumarła prawdopodobnie przez patologiczną glikemię na czczo. Miałam 141 mg/dl, wynik powtórzyłam i na czczo miałam 128 mg/dl, zaś po 2 godzinach po posiłku 108 mg/dl. Czy świadczy to o cukrzycy? Jestem zarejestrowana do poradni diabetologicznej, ale najbliższy wolny termin to 26 marca (martwi mnie to, iż specjalista przyjmuje w godz 9.00-14.00, w tych godzinach dla mnie jest niemożliwe, aby wyrwać się z pracy, nie wiem jak mi się to uda). Martwię się wynikami i tym, iż nic teraz nie mogę z tym zrobić. Chciałabym jeszcze raz zajść w ciążę i tym razem urodzić zdrowe dziecko. Moja morfologia: WBC 10,56, RBC 5,28, HGB 14,1, HCT 43,7. Za odpowiedź będę bardzo wdzięczna, jak i za wskazówki, co mogę już robić z tymi swoimi wynikami.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Proszę pamiętać, że informacje tu uzyskane nie zastąpią wizyty u diabetologa, która w Pani przypadku jest konieczna.

Stężenie glukozy na czczo wynoszące 128 mg/dl wymaga powtórnego oznaczenia w pewnym odstępie czasu (np.2 tyg.). Jeśli glikemia na czczo po raz kolejny wyniesie 126 mg/dl lub więcej, będzie to sugerowało rozpoznanie cukrzycy. Pamiętać należy, że przed badaniem należy pozostawać na czczo co najmniej 10 godzin, a kilka dni przed odżywiać się normalnie, specjalnie nie eliminując węglowodanów prostych, ale również nie spożywając ich w nadmiarze.

Badanie po posiłku trudno interpretować, gdyż wartości referencyjne glikemii w 120 minucie opracowane są dla roztworu 75 g glukozy. W diagnostyce cukrzycy ma to szczególne znaczenie.

Wśród wyników morfologii krwi uwagę zwraca nieco podwyższone stężenie leukocytów, mogące świadczyć o istnieniu stanu zapalnego, np. infekcji. Pozostałe wyniki są prawidłowe.

Pozdrawiam