Czy kaszel może mieć związek z moimi wynikami?

Witam. Od 3 miesięcy męczą mnie ataki kaszlu. Na prześwietleniu wyszła mi powiększona sylwetka serca. Czy to może mieć ze sobą coś wspólnego?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonuje Pan profilaktycznie badanie rtg klatki piersiowej, aby kontrolować swój stan zdrowia. Badanie to pomaga w ocenie narządów znajdujących się w obrębie klatki piersiowej, w tym również i płuc.

Nie napisał Pan, czy wcześniej wystąpiła pewna infekcja dróg oddechowych, zwłaszcza zakażenie Covid – 19. Po chorobie tej często występują powikłania ze strony układu krążenia oraz oddechowego. Bardzo ważną informacją jest również występowanie problemów kardiologicznych, jak ból w klatce piersiowej, czy duszności.

Fakt powiększonej sylwetki serca na zdjęciu rentgenowskim nie jest traktowany jako odrębna choroba, ale jako objaw pewnego schorzenia. Głównymi przyczynami powiększonego serca mogą być między innymi: przerost mięśnia sercowego, niewydolność serca, zapalenia osierdzia, a także pewne wady serca.

Nie zawsze wystąpienie powiększenia serca oznacza coś niepokojącego. Bardzo często na wynik taki rzutuje prawidłowe ułożenie w czasie wykonywania badania oraz otyłość pacjenta.

Ataki kaszlu, o których Pan pisze mogą mieć wiele przyczyn i nie zawsze muszą wynikać z infekcji układu oddechowego. Z racji odległości trudno jest postawić dokładną diagnozę, dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem internistą oraz kardiologiem. Specjalista zdecyduje o dalszym postępowaniu, czy będzie niezbędna dalsza diagnostyka oraz leczenie. Możliwe, że trzeba będzie wykonać tomografię klatki piersiowej oraz echo serca.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/niewydolnosc-serca

https://portal.abczdrowie.pl/badania-radiologiczne-klatki-piersiowej

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.