Jaka jest przyczyna mojego kaszlu?

Kaszel z niewiadomych przyczyn Witam mam 18 lat i mam problem od 5 miesięcy mam kaszel który pojawia sie w różnych momentach i jest dla mnie uciążliwy. Dodam ze od tych piecu miesięcy strzela mi cos w okolicach klatki piersiowej. Czasami gorzej mi sie oddycha I wydychajac powietrze czuje jalby powietrze bylo duszne. Papierosów żadnych nie palę i nie paliłem,natomiast przed pandemią ćwiczyłem regularnie 4 razy w tygodniu trening siłowy od 2 lat. Nie chce isc do lekarza bo moi rodzice boja sie że kogoś zaraże. Kaszel ogólnie sie pojawia w różnych momentach , jak wypije cos zimnego, po treningu ,do tego wydzielania zbiera sie do nosa i musze wypluwac, bo przy samym kaszlu nie ma wydzieliny tylko sporadycznie . Proszę pomóżcie mi bo zaczynam sie powoli niepokoić.

Redakcja abcZdrowie

Witamy, w odpowiedzi na Pana pytanie, zachęcamy do kontaktu na początku z lekarzem rodzinnym lub specjalistami z dziedzin: laryngologii, pulmonologii czy kardiologii. W swoim pytaniu opisuje Pan dolegliwości kaszlowe, które wymagają bez wątpienia wykonania diagnostyki pozwalającej ocenić Pański ogólny stan zdrowia, a także przyczynę objawów. Najpewniej lekarz zaleci wykonanie badań ogólnych krwi (morfologii, CRP, badania ogólnego moczu). Możliwe, że konieczne będzie wykonanie także badań obrazowych np. RTG płuc, badania gardła przełyku. Jako, że występują u Pana także problemy z nabraniem powietrza do płuc (pojawia się ból oraz wdech jest niepełny) to możliwe, że lekarz zaleci wykonanie spirometrii (badania, które pozwala ocenić wydolność oddechową). Symptomy, które Pan opisuje mogą wskazywać na wiele chorób. Mogą dotyczyć np. niedoleczonej infekcji dróg oddechowych, astmy lub innych. Dlatego też wykonanie badań i konsultacja lekarska wydają się być konieczne. Jako, że wspomina Pan o lęku rodziny przed wizytą w przychodni, może warto skorzystać z teleporady. Na początek dałoby to lekarzowi wskazówkę jaką drogę postępowania obrać, a może już na tym etapie udałoby się zastosować odpowiednie leczenie. Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/kaszel, https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-na-kaszel, https://portal.abczdrowie.pl/dusznosci-w-klatce-piersiowej. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.