Czy Klindamycyna ma wpływ na działanie antykoncepcji?

Dzień dobry, Od 6 lat przyjmuję regularnie marvelon. 21.07 do 26.07 (6 dni) brałam clindamycin 2 x dziennie. Caly czas przyjmowałam marvelon 29.07 uprawiałam przerywany seks. Na ulotce marvelonu ani clindamycin brak informacji o interakcji pomiędzy tymi lekami czy ostrzeżeniu o zmniejszeniu skuteczności działania antykoncepcji, wobec czego nie wziełam tabletki dzien po. Jednak czytam na forach że klindamycina osłabia działanie leków antykoncepcyjnych. Na czym polega to osłabienie, czy powinnam bac sie ciąży. Dodam że 2 dni po stosunku (31.07) skończyłam tabletki z blistra i rozpoczełam 7dniową przerwe
KOBIETA, 24 LAT 10 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

ogólnie przyjęło się, że większość antybiotyków wpływa negatywnie na skuteczność antykoncepcji hormonalnej, w tym niestety znajduje się klindamycyna. Dla pewności, na czas trwania antybiotykoterapii, zalecamy stosowanie dodatkowego zabezpieczenia mechanicznego, np. prezerwatywy.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wplyw-antybiotyku-clindamycin-mip-na-skutecznosc-antykoncepcji

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.