Czy konieczna jest operacja? Czy można to leczyć bez operacji?

Wynik USG: W prawym płacie tarczycy guz lity hypoechogeniczny o wym. 8 mm x 9 mm x 10 mm.TSH w normie.Tarczyca w USG niewiele powiększona. Wynik biopsji: Treść białkowa, liczne rozsiane, w drobnych grupach i płatach monomorficzne tyreocyty o obfitej kwasochłonnej cytoplaźmie i wyraźnych jąderkach, bez cech atypii, tworzące dość liczne struktury drobnopęcherzykowe i rozetkowe. Spordyczne pasma koloidu i nieliczne rozsiane granulocyty. OBRAZ CYTOLOGICZNY PRZEMAWIA ZA GUZEM Z KOMÓREK KWASOCHŁONNYCH O DOMINUJĄCEJ BUDOWIE DROBNOPĘCHERZYKOWEJ. BARDZO SIĘ DENERWUJĘ. Czekam z niecierpliwością na odpowiedź. SERDECZNIE POZDRAWIAM!!

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wynik badania cytologicznego materiału pobranego z biopsji cienkoigłowej guzka tarczycy wskazują, że jest to guz zawierający komórki kwasochłonne charakterystyczne dla guzów onkocytarnych. Niestety, badanie to nie pozwala odróżnić, czy jest to zmiana łagodna (gruczolak) czy złośliwa (rak onkocytarny). Niestety w takiej sytuacji, w celu wykluczenia charakteru złośliwego, konieczne jest zbadanie histopatologiczne materiału pobranego w czasie operacji. Jest ona bezwzględnie wskazana. Jeśli guz okaże się złośliwy, przy tak małej wielkości zmiany, wczesne leczenie jest podstawą i daje ogromne szanse na pełne wyleczenie. Niestety, nie istnieją metody pozwalające na bezinwazyjne rozpoznanie charakteru tej zmiany, a podstawową metodą leczenia nowotworów tarczycy jest leczenie operacyjne.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.