Czy konieczna jest operacja, jeśli mam stwierdzoną niewydolną żyłę główną nogi?

Czy konieczna jest operacja jeśli mam stwierdzoną niewydolną żyłę główną nogi ("VSM wydolna do wysokości 2/3 goleni, gdzie zasilają ją drobne żylaczki od żyły łukowatej przedniej i tylnej i od tego miejsca VSM poszerza się i staje niewydolna na całej długości łącznie z zastawką ostialną. Przebieg VSM na udzie początkowo podskórny, następnie śródpowięziowy równoległy"). Co jeśli nie podejmę decyzji o operacji, a jeśli mam wybierać to lepiej metodą laserową czy naturalną?

Dr n. med. Wojciech Kawiorski

Szanowny Panie
Taki zabieg nie jest konieczny.
Pozdrawiam serdecznie,
Dr n.med. Wojciech Kawiorski, specjalista gastrolog, chirurg ogólny, proktolog, Kraków

Z opisu USG wynika, że potrzebuje Pani interwencji zabiegowej. W grę wchodzi zarówno operacja klasyczna, jak i metody małoinwazyjne - np. EVLT. Proponuję udać się do chirurga doświadczonego we flebologii, wyjaśni Pani możliwości.