Czy leki mogą powodować stany depresyjne?

Dzień dobry. Od lutego przyjmuję agomelatynę w związku z zaburzeniami depresyjnymi, na które cierpię. Po miesiącu stosowania nastąpiła znacząca poprawa. Niestety w kwietniu zaczęły się u mnie zaburzenia lękowe o silnym nasileniu. Lekarka przepisała mi rispolept dla poprawy jakości snu. Zaburzenia lękowe minęły, zacząłem dobrze spać, jednak powróciły objawy depresji. Mam niską motywację i silną anhedonię. Bardzo negatywnie postrzegam moją przyszlosc. Moje libido spadło niemal do zera. Przyjmuję nadal agomelatynę 50 mg przed snem i 1 mg rispoleptu. Czy depresyjny nastrój może być skutkiem ubocznym stosowania tego drugiego leku?
MĘŻCZYZNA, 22 LAT ponad rok temu

Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?

Depresja bardzo utrudnia funkcjonowanie osoby w środowisku zawodowym, społecznym i prywatnym. Trzeba wiedzieć, kiedy jest moment na zgłoszenie się do specjalisty. O tym opowiada lekarz Zofia Antosik.

Tak, opisany splot okoliczności nasuwa podejrzenie negatywnego wpływu risperidonu na Pański stan psychiczny. Wynika on stąd, że risperidon należy do klasy dopaminolityków i może on u osób cierpiących na zaburzenia depresyjne pogłębiać obniżenie motywacji, anhedonię i spadek libido. Wyjściem z sytuacji jest zmniejszenie dawkowania tego drugiego leku do 0.5mg, a po następnych 2 tygodniach jego odstawienie. W świetle Pańskiego pytania z uwagi na wspomniany lęk warto wziąć pod uwagę inne rozwiązanie, niż dodanie wspomnianego neuroleptyku.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty