Czy leki mogą powodować stany depresyjne?

Dzień dobry. Od lutego przyjmuję agomelatynę w związku z zaburzeniami depresyjnymi, na które cierpię. Po miesiącu stosowania nastąpiła znacząca poprawa. Niestety w kwietniu zaczęły się u mnie zaburzenia lękowe o silnym nasileniu. Lekarka przepisała mi rispolept dla poprawy jakości snu. Zaburzenia lękowe minęły, zacząłem dobrze spać, jednak powróciły objawy depresji. Mam niską motywację i silną anhedonię. Bardzo negatywnie postrzegam moją przyszlosc. Moje libido spadło niemal do zera. Przyjmuję nadal agomelatynę 50 mg przed snem i 1 mg rispoleptu. Czy depresyjny nastrój może być skutkiem ubocznym stosowania tego drugiego leku?

Tak, opisany splot okoliczności nasuwa podejrzenie negatywnego wpływu risperidonu na Pański stan psychiczny. Wynika on stąd, że risperidon należy do klasy dopaminolityków i może on u osób cierpiących na zaburzenia depresyjne pogłębiać obniżenie motywacji, anhedonię i spadek libido. Wyjściem z sytuacji jest zmniejszenie dawkowania tego drugiego leku do 0.5mg, a po następnych 2 tygodniach jego odstawienie. W świetle Pańskiego pytania z uwagi na wspomniany lęk warto wziąć pod uwagę inne rozwiązanie, niż dodanie wspomnianego neuroleptyku.