Czy mam nadwagę? Jeśli tak to jak schudnąć?

Witam. Mam na imię Ela i mam 13 lat. Mój wzrost to 166,5 cm, a waga to 62,5 kg. Boję się, że mam nadwagę. Trzy razy w tygodniu po półtorej godziny mam treningi siatkówki. Ogólnie jestem dość aktywna fizycznie. Mam dość masywną sylwetkę: szerokie biodra i ramiona, uda: obwód: 54cm. Na ogół nie odżywiam się zdrowo, ale nie mam pojęcia jak to zmienić, ponieważ w mojej rodzinie właściwie regułą jest, że np. jeśli jemy mięso drobiowe, rybę czy jakiekolwiek inne to jest ono z panierką. Tak więc ciężko byłoby mi zmienić nawyki żywieniowe. Moje pytanie: Czy mam nadwagę i jeżeli tak to jak mogę zrzucić te zbędne kilogramy. Chciałabym ważyć 50 kg, ale czy to nie za duże wyzwanie? Z góry dziękuję za pomoc.

Witam,

Twoje BMI odniesione do siatki centylowej mieści się jeszcze w zakresie normy, aczkolwiek powinnaś unikać dalszego tycia, gdyż bardzo niewiele brakuje do nadwagi.
Pamiętaj, iż w pewnych przypadkach BMI może być podwyższone - np. u osób o mocno rozwiniętej tkance mięśniowej.

Jeśli intensywnie ćwiczysz - bardzo możliwe, iż większa masa ciała wynika właśnie z tego.
Nie jestem w stanie tego stwierdzić, gdyż jest to jedynie porada internetowa, w razie wątpliwości porozmawiaj ze szkolną pielęgniarką lub lekarzem.

Odnośnie odżywiania, Piramida odzwierciedla to, co powinno znaleźć się na Twoim talerzu:
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite... dzieci
Jeśli rodzice często przygotowują mięsa metodą smażenia - poproś, aby jedna porcja była przygotowywana bez panierki.
Zbędnego tłuszczu pozbędziesz się również np. przykładając papierową bibułkę do kotleta.
Po przyciśnięciu i odczekaniu kilku sekund, część tłuszczu zostanie wchłonięta przez papier.

Nie musisz się odchudzać, pamiętaj, że rośniesz, stajesz się wyższa.
Za kilka miesięcy (przy zdrowym odżywianiu i regularnym podejmowaniu ruchu) może okazać się, iż staniesz się smuklejsza.

Wyklucz jednak z menu niezdrowe i kaloryczne produkty:
http://portal.abczdrowie.pl/produkty-zakazane-w-diecie
Jadaj 4-5 posiłków dziennie, każdy co ok. 3 h.

Pozdrawiam
____________________
Wszystkie decyzje konsultuj z rodzicami.