Czy mam odstawić antykoncepcję z powodu d-dimerów?

Ze względu na przerost endometrium lekarz przepisał mi tabletki antykoncepcyjne Lesiplus. Przed rozpoczęciem ich stosowania oznaczyłam poziom DDimerów (wynik 320 norma 0-500). Wczoraj po miesiącu od rozpoczęcia brania leków zrobiłam oznaczenie ponownie i wynik to 501. Czy powinnam zaprzestaać stosowania? Czy występuje ryzyko zakrzepicy? Mam 27 lat, jestem szczupłą kobietą. Bardzo się boję...

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry, w takiej sytuacji, gdy wyniki badań uległy pogorszeniu w związku ze stosowaną metodą antykoncepcji, należy zwrócić się do lekarza w celu zmiany leku. W tym momencie ryzyko wystąpienia u Pani zakrzepicy nie jest duże, jednak z czasem może ulec to zmianie, jeśli w tak krótkim czasie wyniki krwi się zmieniły. Nagłe odstawienie tabletek nie będzie najlepszym pomysłem, ponieważ może przyczynić się do wystąpienia zaburzeń hormonalnych. Obecnie przyjmuje Pani dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, czasami dobrym i wystarczającym rozwiązaniem będzie ich zamiana na jednoskładnikowe (w celu zachowania działania antykoncepcyjnego), których stosowanie nie niesie aż tak dużego ryzyka zakrzepicy, jednak może być to niekoniecznie skuteczne w leczeniu endometriozy, do tego schorzenia lekarz powinien dobrać inne leki, które nie będą zagrażały Pani zdrowiu.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-zakrzepicy-objawy-d-dimery-badania-dodatkowe

https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-zakrzepica

https://portal.abczdrowie.pl/przeciwwskazania-antykoncepcji

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.