Jaką antykoncepcję mogę zastosować?

Dzień dobry. Chciałam się dowiedzieć, jaką mogę stosować antykoncepcję. Jestem po 40 nie mam żadnych chorób. Mam za to obfite miesiączki. Za dwa miesiące mam wesele przyjaciółki i w ten dzień będę miała okres, z moich obliczeń właśnie tak będzie, miesiączki mam regularne co 29 dni. Wiem, że jeśli stosuje się antykoncepcję i jak się weźmie od razu ciągiem drugie opakowanie to okresu nie będzie. Proszę o odpowiedz jakie tabletki będę mogła wziąć. Pozdrawiam Monika.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

faktycznie antykoncepcja hormonalna stosowana jest także w przypadku zarówno zbyt obfitych, jak i bolesnych miesiączek, oraz wówczas gdy kobieta z jakiegoś powodu chce w danym cyklu wyeliminować krwawienie.

O tym, jakie tabletki będą dla Pani odpowiednie, powinien zadecydować ginekolog, natomiast do wyboru ma Pani jednoskładnikowe, dwuskładnikowe jedno- i dwufazowe. Jednoskładnikowe pigułki zazwyczaj przepisywane są tylko kobietom karmiącym oraz tym, u których występują przeciwwskazania do stosowania pigułek dwuskładnikowych. W Pani przypadku jest bardzo prawdopodobne, że ginekolog przepisze tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe jednofazowe, ponieważ należą one do najczęściej stosowanego rodzaju pigułek.

Więcej na temat rodzajów pigułek antykoncepcyjnych w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-tabletek-antykoncepcyjnych.

Jeżeli natomiast zależy Pani na tym, by za około dwa miesiące nie musieć martwić się menstruacją, powinna Pani jak najszybciej skierować się do ginekologa – proszę pamiętać, że pierwsze tygodnie stosowania antykoncepcji hormonalnej to okres adaptacji organizmu do preparatu. W tym więc czasie – a nawet przez 4 pierwsze cykle – mogą pojawić się działania niepożądane. Wśród nich najczęściej występują krwawienia i plamienia acykliczne, o czym warto pamiętać.

Jeśli jest Pani zainteresowana, więcej informacji na temat antykoncepcji hormonalnej odnajdzie Pani w naszych artykułach – powinny rozwiać Pani wątpliwości: https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-wady-i-zalety oraz https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.