Co myśleć o takich upławach?

Witam mam 20 lat urodzilqm dziecko 21.05.2020 Pierwsza miesiączkę dostalam miesiac po porodzie 4 tyg po urodzeniu bylam u ginekologa bylo wszystko w porządku przypisała mi tabletki antykoncepcyjne ale to ze karmiłam piersią to przepisała mi takie abym mogła karmic i moje pytanie brzmi czy to normalne ze mialam raz tylko obfity okres a teraz reszta jest taka jak uplawy ? I codziennie brazowe uplawy są a miesiaczke mam 2 albo 3razy w miesiącu..

Redakcja abcZdrowie

Witam,

z uwagi na to, że karmi Pani piersią ginekolog przepisał tzw. mini pills, zawierające tylko progestagen bez estrogenu, który mógłby zaburzać laktację. Te tabletki jednak działają podobnie jak tabletki dwu- i trzyfazowe, to jest hamują owulację i w ten sposób uniemożliwiają zapłodnienie. Więcej o rodzajach i działaniu pigułek antykoncepcyjnych pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne.

Pojawiające się plamienia i krwawienia są wpisane w pierwsze tygodnie, a niekiedy i miesiące stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej. Przyjmuje się, że plamienia czy krwawienia tzw. acykliczne mogą pojawiać się nawet przez pierwsze 3 cykle zażywania pigułek. Proszę zapoznać się z odpowiedziami na te pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-oznaczac-krwawienie-w-trakcie-brania-tabletek-antykoncepcyjnych oraz: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jaka-jest-skutecznosc-minipigulki.

Mimo występujących objawów w postaci plamień i krwawień śródcyklicznych, należy kontynuować stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Jeżeli po kilku cyklach stan ten nie ulegnie poprawie, trzeba skonsultować się z ginekologiem.

Proszę pamiętać, że minipigułki zażywa się nieprzerwanie – po wybraniu jednego blistra, należy rozpocząć kolejny. Podczas zażywania pigułek tego typu krwawienia menstruacyjne nie występują w ogóle (w przeciwieństwie do złożonych preparatów antykoncepcji doustnej, których zażywanie przerywa się na kilka dni w każdy cyklu, co skutkuje tzw. krwawieniem z odstawienia) lub mają postać skąpych plamień.

Więcej o pigułkach jednoskładnikowych w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/pigulki-antykoncepcyjne-jednofazowe.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.