Co myśleć o takich brązowych plamieniach?

Witam serdecznie, chciałabym zapytać. Od miesiąca przyjmuje tabletki antykoncepcyjne Qlaira. Przepisała mi je ginekolog na zlikwidowanie torbieli. Jednak zarówno w trakcie brania pierwszego jak i teraz drugiego opakowania po wybraniu 8 tabletek dziś rano zobaczyłam brązowe plamienia. W pierwszym miesiącu miałam te plamienia aż do krwawienia, teraz zanosi się na to samo czy to jest normalne. Dodam że wcześniej nie przyjmowałam żadnych tabletek antykoncepcyjnych. Proszę o radę. A ogólnie dobrze się czuję po tych tabletkach.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

brązowe plamienia, zwane plamieniami acyklicznymi, są jednym z najczęstszych działań niepożądanych wskutek stosowania antykoncepcji hormonalnej. Przeważnie jest to niegroźna reakcja organizmu na substancje aktywne pigułek, a dolegliwości powinny ustąpić po okresie adaptacji organizmu.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-tabletek-antykoncepcyjnych.

Zazwyczaj lekarze przyjmują, że okres ten może trwać nawet 4 miesiące – oznacza to, że przez 4 kolejne opakowania pigułek antykoncepcyjnych mogą pojawiać się plamienia czy krwawienia śródcykliczne.

Jeżeli żadne dodatkowe dolegliwości nie budzą Pani obaw, proszę kontynuować zażywanie pigułek. W razie gdyby plamienia nasiliły się lub nie ustępowały mimo upływu czasu, należy skonsultować się z ginekologiem. Niekiedy konieczna jest zmiana preparatu na inny – gdy kobieta źle reaguje na konkretne tabletki antykoncepcyjne.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-torbieli-jajnika-torbiel-czynnosciowa-czekoladowa-nowotworowa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.