Czy mam przyjąć drugą dawkę szczepienia na Covid w tej sytuacji?

Witam. Mam pytanie. Po pierwszej dawce szczepionki na COVID-19 już przez miesiąc BARDZO boli mnie łydka, więc smaruję łydkę od 5 dni żelem Lioton C 1000 i BARDZO pomaga. Ale jestem przed drugą dawką szczepionki. W tej sytuacji chyba nie powinienem przyjąć drugiej dawki, prawda? Bo Lioton C 1000 zawiera heparynę. Dodam że nie mam zapalenia żył, ani zakrzepicy.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

lekarze podkreślają, że poważne powikłania po szczepieniach zdarzają się niezwykle rzadko. Większość dolegliwości, na które narzekają pacjenci po przyjęciu szczepionki jest niegroźna. Według lekarzy specjalistów każdy objaw niezagrażający zdrowiu i życiu, taki jak ból ręki, głowy, gorączka, złe samopoczucie, ból mięśni, ból stawów, czyli takie objawy łagodne do umiarkowanych, które samoistnie ustępują w ciągu jednej do trzech dób po szczepieniu, nie są przeciwwskazaniem do przyjęcia kolejnej dawki.

W Pana przypadku dolegliwość trwa stosunkowo długo, dlatego zasadne wydaje się skontaktowanie z lekarzem, aby zdiagnozować problem, a także podjąć właściwą decyzję odnośnie przyjęcia drugiej dawki.

Zgodnie z wytycznymi ustalonymi przez urzędników Agencji ds. Żywności i Leków z przyjęciem drugiej dawki należy odczekać od 21 do 56 dni, w zależności od preparatu.

Drugą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 mogą odwlec osoby, które usłyszą takie zalecenie od lekarza. W dalszym ciągu lepiej przyjąć później drugą dawkę, niż nie przyjąć jej wcale. W Pana sytuacji najodpowiedniejsze będzie zastosowanie się do zaleceń lekarskich.

Poniżej linki do artykułów, które mogą być pomocne w podjęciu decyzji.

https://portal.abczdrowie.pl/leki-przeciwzakrzepowe-a-szczepienie-na-covid-w-tej-grupie-trzeba-zachowac-szczegolne-srodki-ostroznosci

https://portal.abczdrowie.pl/szczepienia-przeciwko-covid-19-co-sie-stanie-jezeli-nie-przyjmiemy-drugiej-dawki-szczepionki-eksperci-wyjasniaja

https://portal.abczdrowie.pl/mialem-nop-po-pierwszej-dawce-czy-przyjac-druga

Zapraszamy także do zapoznania się z treścią wpisów odnoszących się do stosowanej przez Pana heparyny:

https://portal.abczdrowie.pl/heparyna-opis-dzialanie-dzialania-niepozadane-przeciwwskazania

https://portal.abczdrowie.pl/kolejny-lek-testowany-w-leczeniu-covid-19-czy-heparana-okaze-sie-skuteczna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.