Czy mam się bać? Problem z 12-tygodniowym niemowlęciem

Dzień dobry mam 12-tygodniową córkę, która ostatnie tygodnie jest strasznie niespokojna, płaczliwa, nerwowa, usypia tylko na pół siedząco, mniej je. Zauważyłam również z tyłu na główce guzki, gdy je dotykam, córka strasznie zaczyna płakać. Podejrzewam, że ją boli, poza tym ma powiększone węzły chłonne w pachwinach. Czy to może być choroba nowotworowa? Poza tym 6 lat temu urodziłam synka z białaczką mielomonoblastyczną. Syn ukończył chemioterapię i radioterapię, teraz jest w remisji, i odpukać, jest dobrze. Dodam na marginesie, że dzieci nie mają tych samych ojców, więc czy to, że mają jakieś problemy zdrowotne może być moją winą? Mieszkam w UK i wczoraj córka została zaszczepiona, bo lekarz powiedział, że nie zaszkodzi jej, ale od momentu szczepienia nie chce spać, tylko płacze. Czy to może pogorszyć stan jej zdrowia? Do kliniki hematologii mamy termin za 2 miesiące. Czy możemy tyle czekać, czy jechać na ostry dyżur? PROSZĘ O POMOC I PORADĘ! Z GÓRY DZIĘKUJĘ. MARTA
ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Przede wszystkim w związku z bardzo młodym wiekiem dziecka, a także z wywiadem obciążonym chorobą nowotworową szpiku w rodzeństwie, konieczna jest niezwłoczna konsultacja lekarska. Proponuję więc zgłosić się jak najszybciej bądź do lekarza rodzinnego/pediatry, bądź też bezpośrednio do szpitala. Nie wiem, jak jest w UK, ale w Polsce by dziecko zostało przyjęte na oddział, musi mieć skierowanie od lekarza pediatry.

W przypadku każdych niepokojących objawów pojawiających się u dziecka w wieku niemowlęcym, nie powinno się zwlekać i skierować się po poradę lekarską.

Odnośnie tego, czy choroba jest Pani winą, nie można tak na to patrzeć. Jeśli nawet istnieje czynnik genetyczny, którego jest Pani nosicielką, nie jest Pani winna chorobie dzieci.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.