Czy martwić się tym dwudniowym opóźnieniem miesiączki?

Mam 30 lat. Współżyłam w dni płodne bez zabezpieczenia. Dwa dni spóźnia mi się miesiączką. Wykonałam 3 testy, wszystkie negatywne. Minęło 8 dni od współżycia w dni płodne.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli współżyła Pani 8 dni temu, to niewykluczone, że test ciążowy domowego użytku ma za małą czułość, by wykryć w moczu gonadotropinę kosmówkową. W takim wypadku warto poczekać z wykonaniem testu kilka dni lub wykonać badanie laboratoryjne na obecność beta hCG z krwi. To badanie rozwieje Pani wątpliwości – jest bardzo czułe i wykrywa hormon ciążowy już kilka dni po zbliżeniu.

Więcej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/hcg.

Natomiast proszę również pamiętać, że brak miesiączki nie zawsze musi oznaczać ciążę. Przyczyn może być wiele, a do najczęstszych należą niewielkie zaburzenia hormonalne, stres, ale też choroby tarczycy czy zmiana diety.

Zachęcam do zapoznania się również z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/brak-okresu-test-negatywny-przyczyny-czynniki-chorobowe.

Jeśli okres nie pojawi się w najbliższych dniach, a ciąża zostanie definitywnie wykluczona, proszę nie zwlekać z wizytą u ginekologa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.