Czy miałam wcześniejszą owulację?

Witam serdecznie . Zaraz po okresie zauwazylam sluz plodny , zrobilam test owulacyjny pokazala sie buzka , dzien pozniej bardzo obzmiale piesi i mega powiekszone , zrobilam test ciazowy negatywny . Miesiac wczesniej mialam robione wszystkie badania hormonalne wszytko ok , wlacznie z potwierdzona owulacja . Co sie stalo ? czy to byla owulacja wczesniejsza ? czy bede jeszcze miala owulacje normalna w terminie okolo 14 dni ? w tym miesiacu zaczelam zazywac drozdze piwowarskie nie wiem czy to moglo wplynacz na to. Dziekuje i pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

owulacja teoretycznie powinna przypadać na połowę cyklu. Niemniej jednak wielokrotnie tak nie jest. Organizm kobiety jest bardzo wrażliwy na czynniki zewnętrzne, co może skutkować zmianami hormonalnymi czy też przesuwaniem się faz cyklu łącznie ze zmianą terminu okresu. W Pani przypadku owulacja miała zapewne miejsce nieco wcześniej niż zwykle i test owulacyjny potwierdził, że kilka dni po miesiączce miała miejsce. Nie wyklucza to jednak w kolejnych cyklach owulacji w połowie cyklu czy jej okolicy.

Bardzo dobrze, że wykonała Pani już badania hormonalne i jest pewne, że nie ma zaburzeń. Nie w każdym cyklu także owulacja będzie prowadziła do poczęcia, pomimo regularnego współżycia. Z tego też względu zachęcamy do obserwacji swojego cyklu. Co do stosowania drożdży piwowarskich, to raczej nie mają one wpływu na gospodarkę hormonalną, dlatego też nie należy obawiać się ich stosowania. Jeśli natomiast będzie miała Pani nadal duże wątpliwości z tego powodu, to zachęcamy do kontaktu z ginekologiem aby omówić ten temat i ewentualnie wykonać jeszcze jakieś badania. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-owulacja

https://portal.abczdrowie.pl/cykl-miesiaczkowy

https://zywienie.abczdrowie.pl/drozdze-piwne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.