Czy mogą to być wzdęcia po marchewce?

Jestem mama wczesniaka urodzonego w 35 tygodniu z waga 2200 , aktualnie syn ma 4.5 miesiąca i wagę 6700g. W sobotę dałam pierwszy raz synowi marchewkę którą sama zrobiłam, w niedziele było wszystko dobrze, kupka taka jak zawsze, więc dałam znowu marchewkę. Dzisiaj od rana ma problem ze zrobieniem kupki, apetyt dopisuje, brzuch nie jest twardy, podaje synowi espumisan, vigantol oraz żelazo actiferol 15mg od 10 dni. Czy mogą to być wzdęcia po marchewce? Co mam dalej robić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przyczyn zaparć może być wiele, ale w przypadku Pani dziecka prawdopodobnie ma to związek z wprowadzeniem posiłków stałych – z uwagi na fakt, iż obecnie zaleca się, by rozpoczęcie rozszerzania diety miało miejsce nieco później (po 6. miesiącu), to niewykluczone, że pokarm stały jest zanadto obciążający dla układu pokarmowego niemowlęcia – zwłaszcza wcześniaka.

Zachęcam do lektury materiału dotyczącego rozszerzania diety niemowląt: https://portal.abczdrowie.pl/rozszerzenie-diety-niemowlaka-czyli-co-mozemy-podac-dziecku-po-4-miesiacu-zycia.

Dodatkowo gotowana marchew ma działanie zapierające, podawanie jej zaleca się w przypadku biegunek. Stąd warto zrezygnować z marchewki i być może wprowadzić kolejny produkt, tym razem o działaniu rozluźniającym – np. gotowany burak.

Również stosowane leki, preparaty witaminowe i suplementy mogą powodować zaparcia – w tym wypadku lek zawierający żelazo, a niekiedy i witamina D w postaci kropelek.

Jeśli problem będzie nawracał lub zaparcia nie ustąpią, proszę skonsultować się z pediatrą, powinien zadecydować o ewentualnym podaniu dziecku czopku lub mikrowlewki.

O zaparciach przeczyta Pani także w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zatwardzenie-u-niemowlaka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.