Czy mogę być w ciąży mimo stosowania krążka hormonalnego?

Witam. Palę papierosy od 7 lat, od ostatnich paru tygodni kompletnie przestały mi smakować, odruchowo zapalam jednego i od razu gaszę bo czuje mdłości. Podsłyszałam opinię, że mogą być to pierwsze objawy ciąży. Stosuje antykoncepcję hormonalną w postaci krążków dopochwowych, od mojej ostatniej miesiączki minęły 3 tygodnie. Czy jest się czym martwić?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

krążek dopochwowy jest bardzo skuteczną metodą antykoncepcji, dla którego wskaźnik Pearla wynosi około 0,6 - 1,5. Oznacza to, że ochrona wynosi ponad 99%. Szansa na ciążę oczywiście istnieje, jednak jest ona bardzo niewielka.

Nagła niechęć do papierosów faktycznie jest jednym z objawów ciąży, jednak może się też pojawić w innych przypadkach. Czasami wynika to z ilości toksyn w organizmie spowodowanych paleniem papierosów.

Dla pewności może Pani także wykonać test ciążowy co najmniej 10 dni po stosunku. Jeżeli chodzi o testy płytkowe, to powinno się je wykonać z użyciem porannego moczu.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym skuteczności krążków dopochwowych:

https://portal.abczdrowie.pl/krazek-dopochwowy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.