Czy mogę dokończyć przyjmowanie tych tabletek?

Witam mam pytanie biorę tabletki antykoncepcyjne Limetic, moja przyjaciółka brała Symonette jednak zaprzestała je brać i zostały jej dwa blistry, te dwa leki mają ten sam skład czyli 75mg desogestrelum. Czy mogę te dwa blistry leku Symonette wykorzystać i nic się nie stanie?
KOBIETA, 22 LAT 4 tygodnie temu

Dzień dobry,

Choć substancja czynna i jej ilość jest taka sama, a substancje pomocnicze są bardzo podobne,to w sytuacji braku leku Limetic w aptece. ,mogłaby Pani dostać zamiennik Symonette.

Jednakże branie od kogoś leków bywa niebezpieczne,ponieważ nie wie Pani w jakich warunkach koleżanka przechowywała lek. Czy lek nie był narażony na wysokie temperatury,ekspozycję światła. W tak ważnych kwestiach jak antykoncepcja,każda kobieta powinna przyjmować lek,o który "dba" w trakcie przyjmowania. W innym przypadku zawsze może być ryzyko przyjęcia leku od kogoś,kto nie stosował się do zasad przechowania leku w odpowiednim miejscu,a tym samym działanie leku może być osłabione lub żadne.

Jeśli będzie miała Pani więcej pytań,to zapraszam na mojego Instagrama:

https://www.instagram.com/abczdrowie_polozna?igsh=eHIxOHNjOGc3aGd3

Pozdrawiam

Położna

Martyna Dudzińska