Czy mogę mieć nerwicę lub depresję?

Witam. Chciałabym bardzo poprosić o pomoc w zdiagnozowaniu mojej ewentualnej choroby. Wydaje mi się, że od kilku lat cierpię na depresję bądź nerwicę. Jestem aktualnie na 4 roku studiów prawniczych na których sobie nie radzę i których nienawidzę, żyję ciąge pod presją rodziny oraz z ciągłym poczuciem winy, ponieważ ciągle oblewam egzaminy. Nie pracuję, straciłam wszelkie zainteresowania, wydaje mi się, że mam stany lękowe. Czuję niemoc, strach i nienawidzę siebie. Czy mogę mieć depresję/nerwicę?

Dzień Dobry Pani,

Na portalu nie ma możliwości zdiagnozowania.

Z Pani opisu wynika, że może to być zespół objawów nerwicowo-depresyjnych (od kilku lat).
Powodem mogą być oczekiwania Pani wobec samej siebie i Pani rodziny wobec Pani.
Z tego, co zrozumiałam dokonała Pani wyboru kierunku studiów, nie zgodnie ze sobą.

Zachęcam Panią do jak najszybszej rozmowy psychologicznej, żeby mogła Pani przyjrzeć się, co dla Pani jest najważniejsze i czego Pani potrzebuje.

Jeśli poczuje Pani taką potrzebę, to wskazana jest również porada lekarza psychiatry.

Życzę Pani dobrego wyboru,
Irena Mielnik-Madej

Rozpoznane depresja jest rozpoznaniem lekarskim i jako takie ma prawo postawić je tylko lekarz.
Proponuję udać się na konsultację do psychiatry. Specjalista po dokładnym przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego będzie mógł postawić diagnozę i dobrać odpowiednie postępowanie. Oceni też nasilenie objawów i zdecyduje, jeśli będzie taka potrzeba, o zastosowaniu farmakoterapii, psychoterapii lub obu metod łącznie.
Depresja ma różne oblicza, objawy, przyczyny itd., w zależności od tego dobiera się odpowiedni sposób leczenia.
W terapii nerwic stosuje się dwa podstawowe środki: leki oraz psychoterapię.
Podczas psychoterapii leczy się nie tylko objawy choroby ale również dociera się do przyczyny problemu i znajduje się sposób jego rozwiązania.