Zapytaj lekarza

1 , 0 1 1 , 2 7 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy mogę mieć nerwicę lub depresję?

Witam. Chciałabym bardzo poprosić o pomoc w zdiagnozowaniu mojej ewentualnej choroby. Wydaje mi się, że od kilku lat cierpię na depresję bądź nerwicę. Jestem aktualnie na 4 roku studiów prawniczych na których sobie nie radzę i których nienawidzę, żyję ciąge pod presją rodziny oraz z ciągłym poczuciem winy, ponieważ ciągle oblewam egzaminy. Nie pracuję, straciłam wszelkie zainteresowania, wydaje mi się, że mam stany lękowe. Czuję niemoc, strach i nienawidzę siebie. Czy mogę mieć depresję/nerwicę?
KOBIETA, 23 LAT 12 miesięcy temu

Przyczyny udaru mózgu

Udar mózgu stanowi 80 proc. wszystkich udarów i jest jednym z powikłań zatorowych chorób serca. Będąc główną przyczyną niesprawności osób po 40 roku życia, stanowi trzecią w kolejności przyczynę zgonów. O przyczynach powstawania udaru mózgu, opowiada prof. Janina Stępińska, kardiolog.

Dzień Dobry Pani,

Na portalu nie ma możliwości zdiagnozowania.

Z Pani opisu wynika, że może to być zespół objawów nerwicowo-depresyjnych (od kilku lat).
Powodem mogą być oczekiwania Pani wobec samej siebie i Pani rodziny wobec Pani.
Z tego, co zrozumiałam dokonała Pani wyboru kierunku studiów, nie zgodnie ze sobą.

Zachęcam Panią do jak najszybszej rozmowy psychologicznej, żeby mogła Pani przyjrzeć się, co dla Pani jest najważniejsze i czego Pani potrzebuje.

Jeśli poczuje Pani taką potrzebę, to wskazana jest również porada lekarza psychiatry.

Życzę Pani dobrego wyboru,
Irena Mielnik-Madej

Psycholog, logoterapeuta, doradca i trener.
umów wizytę 0

Witam Panią, w życiu powinno się zajmować tym co nam sprawia przyjemność, jeśli tak nie jest to odczuwamy dyskomfort, który z czasem może prowadzić do zaburzeń nerwicowych czy depresyjnych. Myślę, że warto aby Pani zastanowiła się czym chciałaby się zająć w życiu i jak przekona Pani rodzinę, że to dobry kierunek. Tak naprawdę nie musi Pani nikogo pytać o zdanie - jest Pani dorosła lecz aby mieć dobre relacje w rodzinie, które są bardzo ważne całe życie warto dążyć do kompromisów. Uważam, że powinna Pani skorzystać z porady psychologa. Życzę powodzenia i pozdrawiam!

umów wizytę 0

Rozpoznane depresja jest rozpoznaniem lekarskim i jako takie ma prawo postawić je tylko lekarz.
Proponuję udać się na konsultację do psychiatry. Specjalista po dokładnym przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego będzie mógł postawić diagnozę i dobrać odpowiednie postępowanie. Oceni też nasilenie objawów i zdecyduje, jeśli będzie taka potrzeba, o zastosowaniu farmakoterapii, psychoterapii lub obu metod łącznie.
Depresja ma różne oblicza, objawy, przyczyny itd., w zależności od tego dobiera się odpowiedni sposób leczenia.
W terapii nerwic stosuje się dwa podstawowe środki: leki oraz psychoterapię.
Podczas psychoterapii leczy się nie tylko objawy choroby ale również dociera się do przyczyny problemu i znajduje się sposób jego rozwiązania.

Specjalista w dziedzinie neurologii.
umów wizytę 0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety