Czy mogę mieć objawy cukrzycy?

Dzień dobry. Mam stwierdzoną insulinooporność. Biorę metforminę od pół roku. Staram się jeść zdrowo, schudłam 8kg. Wskaźnik HOMA-IR spadł z 5 do 2. Czasami czuć ode mnie zapach, jakbym była na kacu. Czy to może być spowodowane insulinoopornością czy jednak mogłaby to być cukrzyca? Glukoza na czczo w normie, brak glukozy w moczu.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Analizując Pani wyniki badań, łącznie ze wskaźnikiem HOMA - IR, wydaje się, że nie jest to cukrzyca.

Stosowanie leku zawierającego metforminę ma na celu zmniejszenie stężenia glukozy w krwi. Dochodzi do obniżenia poziomu glukozy przy równoczesnym zwiększaniu wytwarzania insuliny. Głównym wskazaniem do przyjmowania tego preparatu jest cukrzyca typu 2 oraz insulinooporność.

Jak każdy środek leczniczy, metformina może powodować skutki uboczne, czyli między innymi: nudności, wymioty, biegunkę, bóle brzucha, niedokrwistość, a także nieprzyjemny zapach z jamy ustnej. Objawy te zazwyczaj ustępują samoistnie po pewnym czasie. Czasami może dojść do niebezpiecznego powikłania, jakim jest kwasica mleczanowa, co prowadzi do nagromadzenia mleczanów w organizmie.

Charakterystyczny zapach z ust może występować przy kwasicy ketonowej. W tym przypadku obecny jest silny zapach acetonu o owocowej woni. Jest to niebezpieczne schorzenie i może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.

Proponujemy wizytę u lekarza prowadzącego, aby ocenił Pani objawy i wyniki badań. Prawdopodobnie, charakterystyczny zapach z ust jest efektem stosowanych leków.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/metformina-charakterystyka-wskazania-przeciwwskazania-skutki-uboczne

https://portal.abczdrowie.pl/zapach-z-ust-moze-zdradzac-na-jakie-choroby-cierpisz

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.