Czy mogę wrócić do stosowania plastrów antykoncepcyjnych?

Witam, od maja do września stosowałam plastry antykoncepcyjne Evra, jednak przy ostatnim opakowaniu miałam kłopot ze zbyt długim krwawieniem z odstawienia - wtedy ginekolog przepisał mi tabletki antykoncepcyjne. Stosuję je od września, ale chcę wrócić do plastrów - obecnie przy tabletkach mam masę skutków ubocznych: płaczliwość, zmiany nastroju, pogorszenie samopoczucia, problemy jelitowe, bóle głowy. Do tego straciłam sporo wagi, co również myślę stało się przez tabletki ponieważ nic w mojej diecie i stylu życia się nie zmieniło, robiłam także badania i wszystko jest prawidłowo. Czy w tej sytuacji mogę powrócić do stosowania plastrów antykoncepcyjnych? Podczas ich stosowania nie miałam żadnych z powyższych skutków ubocznych.
KOBIETA, 23 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

oczywiście, że może Pani powrócić do stosowania plastrów antykoncepcyjnych. Najlepiej jednak zrobić to pod kontrolą ginekologa. Można zmieniać metody antykoncepcji, pamiętając przy tym, by stosować się do zaleceń lekarza bądź producenta danej metody antykoncepcyjnej.

Zamiana tabletek antykoncepcyjnych na plastry powinna nastąpić w momencie pojawienia się krwawienia lub bezpośrednio po ostatniej tabletce antykoncepcyjnej. Dla bezpieczeństwa warto stosować dodatkowe zabezpieczenie przez pierwszy tydzień.

Podobne pytania pojawiały się w naszym serwisie pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-zmienic-plastry-antykoncepcyjne-na-tabletki,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-prawidlowo-zmienic-tabletki-na-plastry,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosowanie-plastrow-antykoncepcyjnych-a-przejscie-na-antykoncepcje-hormonalna,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/w-jaki-sposob-zmienic-tabletki-antykoncepcyjne-na-plastry.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.