Czy mogłam zajść w ciążę podczas stosowania plastrów Evra?

Dzień dobry mam pytanie. Mianowicie zaczęłam stosować plastry antykoncepcyjne i teraz przypadł mi tydzień bez plastra( nie mam go od poniedziałku). W pierwszym tygodniu stosowania plastrów nie używałam dodatkowego zabezpieczenia podczas stosunku, a krwawienie jeszcze nie wystąpiło natomiast mam bardzo wrażliwe i nabrzmiałe piersi. Czy mam się obawiać ciąży czy to normalne i krwawienie może nie wystąpić?
KOBIETA, 22 LAT 4 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jeśli rozpoczęła Pani stosowanie plastrów antykoncepcyjnych zgodnie z zaleceniami producenta, a więc pierwszy plaster został naklejony w pierwszym dniu krwawienia, to ochrona była natychmiastowa. Oznacza to, że nie było konieczne stosowanie dodatkowego zabezpieczenia.

Choć krwawienie z odstawienia zazwyczaj się pojawia, to mogą zdarzyć się pojedyncze cykle, w których go nie będzie. W takiej sytuacji warto wykonać test ciążowy i w przypadku negatywnego wyniku kontynuować stosowanie tej formy antykoncepcji.

Nasi eksperci udzielali odpowiedzi na podobne pytania pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-okresu-przy-plastrach-evra,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-okresu-przy-plastrach-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-krwawienia-z-odstawienia-przy-plastrach-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.