Czy mój wynik badania betaHCG jest prawidłowy?
Mam 34 lata. Jestem w ciąży. To moja trzecia ciąża. Z tym, że drugą ciążę poroniłam 2 lata temu w 8 tygodniu ciąży. Ostatnią miesiączkę miałam 4 grudnia 2011 roku. Jeśli dobrze rozumiem, to jest 6 tydzień ciąży? Tydzień temu byłam u lekarza. Nie robił USG. Kazał przyjść za 2 tygodnie. Wziąć Duphaston, zrobić Beta HCG 2 razy co 24 godziny. Nie mam plamień, brzuch czasem zaboli, ale nie mocno. Mam wrażliwe na dotyk piersi. Wczoraj odebrałam wynik Beta HCG 9463,48 (normy podane 1-10 tydzień 201,64-225000,00). Proszę o informację, czy wynik jest zgodny z tygodniem ciąży według daty miesiączki? Jaki powinien być przyrost bety HCG po 24h? Nurtuje mnie, po co doktor kazał mi wziąć Duphaston... Czy Duphaston wpływa na wynik BetaHCG? Wiele pytań mnie nurtuje, a jadę do pana doktora za tydzień. Po poronieniu było mi bardzo ciężko się pozbierać i to dlatego teraz wszystkiego się boję. Bardzo proszę o pomoc w moich pytaniach. Dziękuję.

KOBIETA, 35 LAT ponad rok temu
Lek. Aneta Zwierzchowska
74 poziom zaufania
Witam!
Nie wiem, dlaczego kazano Pani przyjmować Duphaston. Możliwe, że ze względu na przebyte poronienie i to, że mocno je Pani przeżyła. Samo poronienie w wywiadzie nie jest jeszcze wskazaniem do zastosowania preparatu podtrzymującego ciążę, zapewne więc chodzi głównie o pozytywny wpływ na Pani psychikę. Z pewnością preparat ten Pani ciąży nie zaszkodzi. Nie ma on też wpływu na poziom betaHCG. Ten ostatni jest u Pani prawidłowy jak na czas trwania ciąży, ale normy są bardzo szerokie a znaczenie w prognozowaniu ryzyka poronienia ma dopiero dynamika zmiany stężenia tego hormonu we wczesnej ciąży, a nie wynik jednego pomiaru. W ciągu 48 godzin wzrost ten powinien wynosić co najmniej 66% (badania w takim odstępie też zwykle zlecamy, gdy chcemy stwierdzić, czy istnieje zwiększone ryzyko poronienia). Obecnie ukończyła Pani 5 tygodni ciąży. Myślę, że powinna Pani trochę się uspokoić i nie bać się od razu najgorszego. Lekarz zajął się Panią bardzo troskliwie i na razie nic nie wskazuje na to, by coś złego miało się dziać z ciążą.
Pozdrawiam serdecznie!