Czy moja żona potrzebuje specjalisty?

Jesteśmy małżeństwem od 5 lat. Problem polega na tym, że żona w każdym członku mojej rodziny widzi wroga. Jak o coś nas poproszą to odbiera to jako celowy zamach na naszą rodzinę. Jej nerwy objawiają się wymiotami i ściskiem w klatce piersiowej. Poza tym często ma nudności, szczególnie rano. Czy nie potrzebuję pomocy specjalisty? Jak nakłonić do psychologa, gdy jej babcia (wychowywała ją) jest przeciwna temu rozwiązaniu. Żona jest do babci przesadnie przywiązana.

Witam,
Proszę spróbować przekonać żonę do konsultacji ze specjalistą, tzn. Psychiatrą lub psychologiem. Wymioty mogą być objawem nerwicy, a im wcześniej zacznie ją leczyć, tym łatwiej można ją wyleczyć.
Pozdrawiam

Opisane objawy mogą być objawami somatyzacyjnymi (oczywiście jeśli żona nie jest w ciąży). Najlepszy wyjściem jest podjęcie psychoterapii. Warto zachęcać żonę do podjęcia tego rozwiązania motywując to troską, chęcią wsparcia i budowania relacji małżeńskiej. Warto także porozmawiać z babcią- być może ma jakieś obawy, trudne doświadczenia lub wątpliwości związane z pomocą psychologiczną, które będzie można wyjaśnić, a tym samym ułatwić żonie skorzystanie z pomocy specjalisty.

Dzień dobry, może pan jedynie zachęcać żonę do konsultacji u psychologa - psychoterapeuty. Możecie również państwo udać się na wspólną wizytę do terapeuty pracującego z parami na kilka wstępnych konsultacji. terapeuta następnie zdecyduje czy kontynuować wspólna terapię czy indywidualnie. Pozdrawiam.

Witam Pana. Być może żona w swojej rodzinie pochodzenia żyła w innym modelu rodziny. Być może relacje z innymi członkami rodziny nie miała takie jak Pan. Tak jesteśmy "skonstruowani", że przed czymś co jest nieznane odczuwamy lęk (ten zaś może się objawiać różnymi dolegliwościami). Zaciekawiło mnie czy tylko w jedną stronę rodzina zwraca się do Państwa po pomoc, czy Wy również korzystacie z jej pomocy. W tym co Pana niepokoi ważne też będzie czy reakcje żony się nasilają, czy od 5 lat są takie same. Czy to jest reakcja wyłącznie na członków Pana rodziny, czy wszystkie osoby zewnętrzne? Kiedy myśli Pan o specjaliście proszę przedstawić żonie perspektywę jednego spotkania. Czasem perspektywa długoterminowego kontaktu i wyobrażenia (przekonania) kim są osoby korzystające z takiej pomocy potrafią utrudnić wykonanie tego kroku. Proszę cierpliwie próbować. Pozdrawiam Pana.

To mogą być objawy zaburzenia lękowego. Skuteczne leczenie to farmakoterapia i psychoterapia - przynoszą bardzo dobre skutki.
Gdy żona nie chce pomocy - może Pan mówić o tym, jak na Pana wpływa jej zachowanie, jak Pan się z tym czuje. Warto twardo obstawać przy zdaniu, iż konieczna jest pomoc specjalisty.