Czy moje dziecko ma schizofrenię?

Dzień dobry, przychodzę z bardzo długim zapytaniem. Od roku chodzę z synem do kliniki psychiatrycznej na kontrolę i leczenie. Diagnoza to depresja z objawami psychotycznymi, syn ma 14 lat i nie funkcjonuje zbyt dobrze w otoczeniu, dolegają mu psychozy i wstrętne urojenia, w szkole miewa ataki schizofrenii, krzyczy, ucieka z klasy, przeklina, wyzywa się z postaciami których tak naprawdę nie ma obok niego. pojawia się to w domu, szkole oraz w codziennych obowiązkach ogólnie, syn nie miewa jednak zaburzeń nastroju typowo przypisanych do depresji, najczęściej pojawią się właśnie urojenia, omamy i objawy przypisane do schizofrenii, w rodzinie nikt u nas nie miał tego typu choroby. I teraz nastało pytanie czy jeśli syn jest już leczony rok czasu i dalej boryka się z depresją której tak naprawdę objawów nie ma, czy syn może mieć do czynienia ze schizofrenią? Dodatkową informacją jest to ż e zażywa leki typowo na psychozę, podawany przeciwlękowo alprazolam, SSRI (fluoksetyna) Seronil oraz tienobenzodiazepina (Zolafren) na noc.
MĘŻCZYZNA, 25 LAT 5 miesięcy temu

Na podstawie opisu powyżej zweryfikowałbym diagnozę- czy mamy do czynienia z depresją z objawami psychotycznymi (objawy psychotyczne skorelowane z obniżeniem nastroju, wraz z poprawą nastroju objawy psychotyczne ustępują) czy procesem psychotycznym- gdzie objawy psychotyczne są pierwotne a nastrój może być pogorszony wtórnie do doświadczanych objawów psychotycznych (niewykluczona schizofrenia).

Alprazolam NIE jest lekiem przeciwlękowym a uspokajającym, dłuższe jego zażywanie może prowadzic do uzależnienia. W tym zestawie fluoksetyna jest lekiem p-depresyjnym o możliwym działaniu również przeciwlękowym (choć działanie p-depresyjne ma większe od przeciwlękowego) a olanzapina (Zolafren) jest lekiem przeciwpsychotycznym który przy okazji dobrze działa nasennie i uspokajająco.