Czy morfologia może wykazać, że jestem w ciąży?

Wiem, że najlepiej zrobić badanie na obecność HCG, ale ono trochę kosztuje, a od lekarza dostałam skierowanie na morfologię i chciałam się dowiedzieć, czy jakieś parametry (we wczesnej ciąży 2.-3. tydzień) mogą się zmienić tak, że będzie można podejrzewać ciążę? Dodam, że lekarz nie wiedział, że zastanawiam się, czy jestem w ciąży, bo dopiero mąż mi to zasugerował, jak wróciłam od lekarza. Powiedziałam lekarzowi o zawrotach głowy i nudnościach. Z góry dziękuję za w miarę szybką odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

W ciąży niektóre parametry morfologii krwi mogą ulegać zmianie (następuje obniżenie liczby erytrocytów, hemoglobiny i hematokrytu czy wzrost liczby leukocytów). Jednak wahania tych parametrów są bardzo niespecyficzne i mogą wystąpić w bardzo wielu chorobach, a także po posiłku czy po wysiłku fizycznym. Dlatego też, nie można na podstawie nieprawidłowości w morfologii krwi stwierdzić ciąży. Przyczyn zawrotów głowy i nudności również może być bardzo wiele. W przypadku podejrzenia ciąży, prostym sposobem jest wykonanie w terminie spodziewanej miesiączki dostępnego w aptece testu ciążowego (do badania najlepiej użyć porannej próbki moczu).