Słabe wyniki morfologii – może to wpłynąć na ciążę?

Jeśli mam słabe wyniki morfologii – to może to wpłynąć na trudności w zajściu w ciążę?

ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Niestety nie wspomniała Pani nic o tym, dlaczego wynik badania morfologii krwi uznano za „słaby”. Morfologia jest badaniem, które sygnalizuje pewne problemy zdrowotne, ale rzadko można postawić diagnozę konkretnej choroby jedynie na jej podstawie.
Przykładowo, podwyższona liczba leukocytów świadczy najprawdopodobniej o stanie zapalnym, ale niewiele więcej możemy powiedzieć. Zmniejszona liczba krwinek czerwonych i obniżone stężenie hemoglobiny świadczy o niedokrwistości, ale nie wiemy często, jaka jest jej przyczyna (np. jakie jest źródło utraty krwi).
Stany zapalne w obrębie dróg rodnych mogą uniemożliwiać zajście w ciążę lub wywoływać wczesne poronienia. Niektóre ogólnoustrojowe choroby zapalne również mogą zmniejszać szanse prokreacyjne.
Radzę skonsultować się ze swoim lekarzem rodzinnym, który na podstawie nie tylko wyniku morfologii, ale i wywiadu oraz badania fizykalnego oceni, czy i na jaką cierpi Pani chorobę, oraz czy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest przez nią zmniejszone.
Pozdrawiam serdecznie!