Czy może być to spowodowane piciem zakwasu?

Około miesiąc temu zaczęłam codziennie rano pić około 150 ml zakwasu z buraka. Jakiś czas temu pojawiły się u mnie dolegliwości takie jak zgaga i pieczenie żołądka? Czy może być to spowodowane piciem zakwasu? Czy takie objawy mogą być tez na tle nerwowym?
KOBIETA, 28 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

opisane przez Panią dolegliwości, a więc zgaga oraz pieczenie żołądka mogą mieć związek z piciem zakwasu z buraka. Choć napój ten wykazuje wiele właściwości zdrowotnych, to osoby, które borykają się z refluksem żołądkowo-przełykowym oraz wrzodami żołądka powinny zachować ostrożność, gdyż kiszonki pobudzają wydzielanie soku żołądkowego. To zaś może zaostrzyć objawy choroby.

Zakwas buraczany jest produktem fermentowanym, a jego zbyt duża ilość może doprowadzić do skutków ubocznych, takich jak zgaga czy wzdęcia i biegunka. Różne są także opinie na temat dozwolonej dziennej porcji. Niektóre źródła mówią o 50-250 ml, inne zaś sugerują, że 100 ml to maksymalna zalecana dawka dzienna. Proszę więc spróbować zmniejszyć ilość wypijanego zakwasu i obserwować swój organizm.

Temat ten poruszaliśmy w artykułach:

https://zywienie.abczdrowie.pl/kwas-z-burakow,

https://zywienie.abczdrowie.pl/zakwas-z-buraka-szturmem-wdziera-sie-na-salony.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.