Czy może to być sygnałem do bezpłodności?

Witam, od ponad 3 lat współżyje z mężczyzna bez zabezpieczenia. Jeśli chodzi o częstotliwość, bywa to różnie od 2 do 8 razy w miesiącu - w dni płodne i niepłodne. Mamy po 22 lata. Ja mam raczej regularne miesiączki od lat. W ciągu tych lat zaszłam w ciążę, lecz niestety nie udało się jej utrzymać. Dodatkowo rzadko miewam też orgazmy, a słyszałam że to istotne. Czy może to być sygnałem do bezpłodności?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

3 lata starań o ciążę to z pewnością jest czas na tyle długi, by rozpocząć diagnostykę w celu ustalenia przyczyny niepowodzeń. Z racji tego, że udało się Pani zajść w ciążę raz, nie można mówić o bezpłodności, lecz o niepłodności. Niepłodność jest stanem odwracalnym, który wymaga leczenia, prowadzącego do ustalenia przyczyny braku efektów starań o potomstwo, i nierzadko do zajścia w ciążę. Więcej w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/bezplodnosc-a-nieplodnosc.

Orgazm nie jest potrzebny do zapłodnienia – kobieta, która nie doświadcza go może zajść w ciążę, ponieważ zapłodnienie zależne jest od jajeczkowania, czyli momentu w cyklu menstruacyjnym, w którym wypuszczana jest dojrzała komórka płciowa, gotowa do zapłodnienia. Niemniej przyczyn niepłodności może być wiele, a ich ustalenie niekiedy jest długim procesem. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-nieplodnosci-u-kobiet.

Dlatego też sugeruję pilną konsultację z ginekologiem, najlepiej specjalizującym się w leczeniu niepłodności. Choć na początek wystarczą podstawowe badania krwi, badania hormonalne oraz badanie palpacyjne i badanie USG TV, to kolejnym krokiem mogą być badania specjalistyczne. Proszę również pamiętać, że przyczyna niepłodności może leżeć zarówno po stronie kobiety, jak i po stronie jej partnera – także mężczyzna podlega diagnostyce.

O niepłodności mężczyzn przeczyta Pani w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-nieplodnosci-u-mezczyzn.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.