Czy możliwe, że doszło do ciąży u 18-letniej kobiety?

Mam 18 lat i miesiączka spóźnia mi się tydzień. Na początku lutego stosowałam dopochwowe leki na upławy tj. Fluomizin i Lakcid Intima. Siódmego lutego oddałam pierwszy raz krew (450ml). Do tego miałam dość stresujący czas, jednak stres nigdy nie wpływał na przesunięcie cyklu. Wcześniej okres był dość regularny, ewentualne nieregularności były do max trzech dni. Czy to może być powodem spóźniającego się okresu? czy muszę obawiać się w tej sytuacji ciąży?
KOBIETA, 19 LAT 2 miesiące temu

Dzień dobry,

wszystkie czynniki,które Pani opisała mogły wpłynąć lub wpłynęły na termin miesiączki.

Stres- w trakcie stresu zwiększa się poziom kortyzolu we krwi, czyli hormonu wydzielanego przez nadnercza oraz prolaktyny, która wydzielana jest przez przysadkę mózgową. Kortyzol pojawia się w trakcie przewlekłego jak i silnego oraz nagłego stresu. Ten czynnik wpływa na termin miesiączki.

Niektóre infekcje mogą przesunąć termin miesiączki, ale bardziej brak miesiączki przyczynia się do pojawienia infekcji.

Oddanie krwi w nieodpowiednim dniu cyklu (chwilę przed terminem miesiączki) może mieć wpływ na pojawienie się miesiączki.

Jeśli brak miesiączki się przedłuża, konieczna jest dalsza diagnostyka, a przede wszystkim wykluczenie ciąży.

Zapraszam do artykułu:

https://www.google.com/amp/s/portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu%3famp=1

https://www.google.com/amp/s/portal.abczdrowie.pl/wtorny-brak-miesiaczki%3famp=1

Pozdrawiam

Martyna Dudzińska

Położna

Specjalista pielęgniarstwa neonatologicznego