Czy można leczyć przetokę okołoodbytniczą w ciąży?

31 sierpnia przeszłam operację wycięcia przetoki okołoodbytniczej. Nie miałam naruszonych zwieraczy, a rana goiła się przez ziarninowanie. Robiłam dwa razy dziennie nasiadówki, smarowałam. Po operacji lekarz ordynator powiedział, że wszystko goi się poprawnie i w związku z tym od następnego cyklu mogę się starać o dziecko. W zeszłym tygodniu miałam owulację i podjęłam z mężem próbę. Od operacji minęło 2,5 miesiąca, a rana nie goi się, pojawia się dziurka i rana się otwiera i tak w kółko. Wczoraj jednak byłam na oddziale, bo chyba jest coś nie tak, nie zastałam jednak mojego lekarza prowadzącego, tylko innego, który powiedział, że pewnie przetoka wróciła (ale powierzchownie). Z tego względu mam przerwać starania. Obłęd, bo lekarz ordynator powiedział inaczej. Udało mi się skontaktować z moim chirurgiem, który powiedział, że trzeba będzie naciąć ranę pod narkozą i goić ją raz jeszcze. Nie rozumiem ,dlaczego się tak stało. Stosowałam się do wszystkich zaleceń. A dzisiaj zrobiłam test i okazało się, że jestem w ciąży. Teraz nie wiem, co mam robić. Czy można leczyć przetokę w ciąży? Czy może ona zagrozić mojemu dziecku?

KOBIETA ponad rok temu

Szanowna Pani!

Różnica między wcześniejszymi zaleceniami ordynatora i ostatnimi chirurga, wynika z niepomyślnego gojenia rany. Niestety, zdarza się, że mimo przestrzegania wszystkich zaleceń, rekonwalescencja nie przebiega zgodnie z oczekiwaniami. Zdarzają się komplikacje, co nastąpiło w Pani przyapdku.

W związku z wysokim prawdopodobieństwem ciąży, konieczna jest możliwie najszybsza rozmowa z chirurgami, którzy znają Pani historię choroby oraz mają możliwość oceny stanu faktycznego.

Pozdrawiam