Czy nie ważę za dużo? Proszę o radę

Hej mam 12 lat. Ważę 57kg i mam wzrost to 157cm ok 160cm. I chcę was się zapytać czy nie ważę za dużo chcę schudnąć przynajmniej 7 kg jak to zrobić żeby potem nie przytyć więcej i potem żeby można było się normalnie odżywiać czyli słodycze itp.? Powiecie mi proszę?

Witaj,

Twoje aktualne BMI (23,12) na siatkach centylowych mieści się powyżej 90 centyla, co oznacza, że występuje u Ciebie nadwaga.

Aby pozbyć się kilku zbędnych kg (7 kg mniej to dobry pomysł - wówczas Twoja waga będzie dobrze dopasowana do wzrostu) powinnaś wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe i zwiększyć aktywność fizyczną.

Zdrowe nawyki żywieniowe to m.in.:
- regularność posiłków - najlepiej 5 razy dziennie, średnio co 3 godziny, koniecznie musisz jeść śniadania. Posiłki powinny być częste, ale małe.
- wybór produktów zgodnie z piramidą zdrowego żywienia - szczegóły znajdziesz na: http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite....
Słodycze są na samym szczycie piramidy, co oznacza, że można je jeść tylko od czasu do czasu. Warto je zastępować wartościowymi produktami tj. orzechy, migdały, suszone owoce. Jedząc zgodnie z piramidą (m.in. dużo produktów pełnoziarnistych), a także regularne posiłki spowodują, że nie będziesz miała takiej ochoty na słodycze.
- rezygnacja / unikanie produktów niepożądanych: m.in. fast food, gazowane napoje, słodycze właśnie, produkty z białej mąki (jasne pieczywo, jasny makaron), biały ryż
- picie dużych ilości wody
Co do aktywności fizycznej to zaleca się, aby codziennie co najmniej przez pół godziny być w ruchu. Wybieraj aktywność, którą lubisz, bo kluczowe znaczenie ma tu systematyczność.

Więcej nt. zdrowych nawyków przeczytasz:
http://abczdrowie.pl/zasady-zdrowego-odzywiania
http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki

O tym, ze chcesz zmienić dietę, porozmawiaj z rodzicami i poproś o wsparcie.

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę powodzenia,
Agnieszka Kuczewska

Pamiętaj, że korzystne dla zdrowia i skuteczne, bo zapobiegające efektowi jojo jest powolne pozbywanie się zbędnych kg, najlepiej pół kg tygodniowo (maksymalnie 1 kg).