Zapytaj lekarza

1 , 0 2 2 , 3 0 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy obrzeżek gołębi może zarazić boreliozą?

Jestem mężczyzną w wieku 25 lat. Pod koniec listopada zeszłego roku poczułem mocne ukłucie na skórze lewego ramienia, zauważyłem w tym miejscu ślad jak po ugryzieniu, po paru dniach blada, idealnie okrągła plamka średnicy 1 cm z obwódką czerwoną się pojawiła, mocno swędziała przez około 2-3 tyg. W tym czasie powiększyła się do średnicy 7 cm, robiła się bardziej czerwona i przybierała nieregularny kształt, swędzenie ustało, rumień zniknął. Pojawiła się twarda, mała blizna średnicy 2 mm. Bardzo długo się to goiło, zniknęło całkowicie po 6-7 miesiącach. Teraz, czyli 1,5 roku od wystąpienia objawów skórnych, pojawiają się sporadycznie swędzenie skóry, bóle głowy w części potylicy lub po bokach, strzelające stawy, trzeszcząca szczęka w części tylnej, drżące dłonie, drętwienie kończyn, spadki nastroju i wytrzymałości fizycznej, wzmożenie tych objawów następuje mocno po spożyciu alkoholu. Mogłem zostać ukąszony przez "obrzeżka", kleszcza gołębiego, ponieważ znalazłem kilka tych pajęczaków u siebie w mieszkaniu, a dwa bezpośrednio za łóżkiem. Dzisiaj odebrałem wyniki badań; oto one: anty-Borrelia burgdorferi IgG 0,4 (ujemny) oraz IgM 0,7 (ujemny). Czy mogę spokojnie wykluczyć boreliozę?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Badania krwi - glukoza

Badanie glukozy we krwi jest bardzo ważne. Glukoza jest węglowodanem należącym do cukrów prostych i podstawowym związkiem energetycznym w naszym organizmie. Jej niedobór i nadmiar są szkodliwe dla naszego zdrowia. Sprawdź czy twoje wyniki są prawidłowe.

Lek. Izabela Brym
59 poziom zaufania

Witam.

Problem jest zlożony.
1. Ukąszenie kleszcza nie jest bolesne i ofiara zwykle w ogóle go nie odczuwa.
2. Przeciwciała dały wynik ujemny.
3. W Polsce boreliozę przenoszą kleszcze z rodzaju Ixodes (zwłaszcza I. ricinus), a nie obrzeżki
Wszystkie te fakty przeczą zakażeniu boreliozą.

Tym nie mniej, nie jest powiedziane, że w daną okolicę nie mógł Pana ukąsić kleszcz (np. kilka dni wcześniej). Rumień o średnicy > 5 cm jest typowy dla boreliozy (chociaż zwykle nie swędzi).

Proponuję wykonać test Elisa ponownie i ewentualnie test potwierdzenia metodą Western Blot. Jeśli któryś z testów da wynik pozytywny, moim zdaniem powinien Pan być przeleczony.

Lekarz na Oddziale I wewnętrznym i nefrologii w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy