Czy operacja żylaków może odbyć się za rok?
 Witam! Mam pytanie stwierdzono u mnie po badaniu usg Doppler żylaki dorzecza VSM kończyny dolnej z zaznaczoną niewydolnością zastawki lewego ujścia. Mam więc pytanie, czy operacja jest niezbędna i czy mogę poddać się jej w późniejszym czasie tzn. za rok?
ponad rok temu
Leczenie ostrego niedokrwienia kończyny dolnej
Ostre niedokrwienie kończyny dolnej to poważna choroba żylna. Jak przebiega jej leczenie? Na ten temat wypowiada się specjalista - Adam Lewszuk, chirurg.

Lek. Marta Hat
71 poziom zaufania
Witam!
Operacja żylaków jest wykonywana ze względu na możliwe powikłania wynikające w zaniechania takiego leczenia. Nie da się przewidzieć, czy i kiedy ewentualnie wystąpią. Dużo zależy też od aktualnego stanu klinicznego oraz występujących objawów.
Żylaki kończyn dolnych mogą prowadzić do takich stanów jak: zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych i głębokich, zatorowość płucna, owrzodzenie żylakowe podudzi, zespół pozakrzepowy.
Aby tego uniknąć należy możliwie szybko zostać zakwalifikowanym do leczenia operacyjnego.
Do zabiegu kwalifikowani są pacjenci, u których żyły nie są w stanie prawidłowo spełniać swojej funkcji. Niewydolność zastawek w obrębie ujść żył głównych powoduje przecieki krwi w obrębie układu żył głębokich i powierzchownych, czemu zapobiec można tylko poddając się zabiegowi operacyjnemu.
Zabiegi operacyjne to najskuteczniejsza metoda leczenie przewlekłej zaawansowanej niewydolności żylnej. Ze względów profilaktycznych nie warto zwlekać, choć oczywiście brak zgody jest jednym z głównych przeciwwskazań do leczenia.
Pozdrawiam serdecznie!