Czy operacja żylaków może odbyć się za rok?

 Witam! Mam pytanie stwierdzono u mnie po badaniu usg Doppler żylaki dorzecza VSM kończyny dolnej z zaznaczoną niewydolnością zastawki lewego ujścia. Mam więc pytanie, czy operacja jest niezbędna i czy mogę poddać się jej w późniejszym czasie tzn. za rok?

ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Operacja żylaków jest wykonywana ze względu na możliwe powikłania wynikające w zaniechania takiego leczenia. Nie da się przewidzieć, czy i kiedy ewentualnie wystąpią. Dużo zależy też od aktualnego stanu klinicznego oraz występujących objawów.

Żylaki kończyn dolnych mogą prowadzić do takich stanów jak: zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych i głębokich, zatorowość płucna, owrzodzenie żylakowe podudzi, zespół pozakrzepowy.
Aby tego uniknąć należy możliwie szybko zostać zakwalifikowanym do leczenia operacyjnego.

Do zabiegu kwalifikowani są pacjenci, u których żyły nie są w stanie prawidłowo spełniać swojej funkcji. Niewydolność zastawek w obrębie ujść żył głównych powoduje przecieki krwi w obrębie układu żył głębokich i powierzchownych, czemu zapobiec można tylko poddając się zabiegowi operacyjnemu.

Zabiegi operacyjne to najskuteczniejsza metoda leczenie przewlekłej zaawansowanej niewydolności żylnej. Ze względów profilaktycznych nie warto zwlekać, choć oczywiście brak zgody jest jednym z głównych przeciwwskazań do leczenia.

Pozdrawiam serdecznie!