Czy otyłość przyczynia się do zwiększenia ryzyka raka piersi?

Dobry wieczór, chciałabym zadać pytanie odnośnie pewnej kwestii. Otyłość przyczynia się do zwiększenia raka piersi, ponieważ nadmiar tkanki tłuszczowej zamienia się w estrogeny, dobrze rozumiem? Jak dokładnie wygląda ta zmiana tkanki tłuszczowej? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Tkanka tłuszczowa, ktora występuje w nadmiernej ilości w organizmie może charakteryzować się działaniem endokrynnym-wpływającym na produkcję i wydzielanie poszczególnych hormonów.. Dodatkowo nieprawidłowe nawyki żywieniowe zwiększają ryzyko wystapienia chorób dietozaleznych ktore również w dlugofalowym efekcie zwiększa ryzyko wystapienia nowotworów .
Pozdrawiam
Dietetetyk Marianna Hall
Centrum dietetyki Nutrado (www.nutrado.pl)

Witam
Otylosc sama w sobie nie podnosi znaczaco ryzyka raka piersi aczkolwiek podnosi ryzyko wynikajace z innych czynnikow I stopnia oraz pogarsza rokowanie u pacjentek chorujących. Zwieksza ryzyko powiklan pooperacyjnych.
Dr n med Daniel Maliszewski