Czy po ugryzieniu przez kleszcza moja ciąża jest bezpieczna?

Dzień dobry,jestem w 32 tygodniu ciąży i mam 28 lat. 1 czerwca miałam wykonywane badania prenatalne, które wskazują, że dziecko rozwija się prawidłowo. Niestety 5 czerwca na skórze brzucha po kąpieli znalazłam kleszcza, który został natychmiast usunięty za pomocą pęsety. Został wyciągnięty jeszcze żywy, był płaski i chudy, najprawdopodobniej była to nimfa kleszcza pospolitego. Miejsce po kleszczu od razu zostało zdezynfekowane octeniseptem. W ciele znajdował się maksymalnie 30 minut. W internecie można spotkać różne opinie, ja zachodzę w głowę i tracę zmysły. Jestem przerażona o swoje dziecko. Jakie jest ryzyko, że mojemu maleństwu może się coś stać? Czy w brzuszku jest dobrze chronione? Okropnie się boje, panikuje i nie wiem, co robić dalej...

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

zdania na temat związku wystąpienia boreliozy u ciężarnej a wystąpieniem wad wrodzonych dziecka są podzielone.

Niemniej jednak po ugryzieniu przez kleszcza należy udać się do lekarza, który zadecyduje o dalszym postępowaniu. Najczęściej zleca on wykonanie testów w kierunku boreliozy i na podstawie otrzymanego wyniku decyduje o ewentualnej antybiotykoterapii. Ważne jest również, czy wystąpił rumień.

Leczenie ciężarnych nie odbiega od standardowego leczenia osób ugryzionych przez kleszcza. Jest jednak jeden wyjątek. Kobietom w ciąży nie podaje się doksycyliny, gdyż może ona doprowadzić do powstania wad wrodzonych u dziecka.

Zachęcamy więc do wizyty u lekarza.

Odpowiedzi ekspertów na podobne pytania znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ugryzienie-kleszcza-w-3-miesiacu-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kleszcz-w-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ugryzienie-kleszcza-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.