Czy po zabiegu operacyjnym kręgosłupa bóle ustąpią?

Po zabiegu operacyjnym kręgosłupa mam nadal bóle i chciałam zapytać, czy te bóle miną? Czy będzie potrzebny kolejny zabieg i czy po miesiącu po operacji mogę wykonać rezonans? W dniu 16.06 2011 miałam zabieg operacyjny, w którym wykonano fenestracje L3-L4 po prawej i założono dwa stabilizatory międzykolcowe inSWing na L3-4 I L4-L5. Po tym zabiegu odczuwam silny ból kręgosłupa zlokalizowany mniej więcej w połowie pośladka z prawej strony i całej prawej nogi. Czy ten ból ustąpi? Jeśli tak, to ile takie dolegliwości potrwają. Proszę o odpowiedzi na moje pytania, dziękuję.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Opisywane przez Panią dolegliwości są charakterystyczne dla ucisku korzeni nerwowych. Jest to sytuacja, która wymaga wykonania kontrolnego badania MRI, które odpowie na pytanie, czy kanał faktycznie jest uciśnięty, a kanał prawidłowo odbarczany. Badanie obrazowe można wykonać w dowolnym momencie, dlatego czas jaki minął od operacji nie jest żadnym przeciwwskazaniem.

Zasadniczo jeśli operacja przyniosłaby oczekiwany efekt, to dolegliwości bólowe powinny zniknąć w kilka dni po operacji. Ze względu na brak danych zawartych w Pani historii choroby trudno jest mi ustalić rodzaj zmian i ich nasilenie zarówno przed operacją jak i po niej. Uniemożliwia to ocenę skuteczności operacji. W tego względu zachęcałabym Panią do wizyty u lekarza wykonującego zabieg lub innego pracującego w tym samym szpitalu. W trakcie wizyty specjalista będzie miał możliwość uszczegółowienia wywiadu, przeprowadzenia badania ortopedyczno-neurologicznego oraz odniesienia się do wcześniejszych wyników badań. Pozwoli to na całościowe przyjrzenie się Pani sytuacji i umożliwi ustalenie dalszego postępowania.

Pozdrawiam