Czy pogorszony wzrok mojego męża miał coś wspólnego z przebytym zawałem?

Mój mąż (34 lata) jest po dwóch zawałach.Ostatnio przeżył jeszcze jeden.Po tym ostatnim gwałtownie pogorszył mu się wzrok, widzi plamy,sylwetki osób i poznaje je po głosie.Boję się,że ma to coś wspólnego z zawałem.Lekarze mówią, że nie, ale jakoś TYM lekarzom nie wierzę, bo nie raz mi nie powiedzieli prawdy (może bali się ,że takie informacje to dla mnie za duży stres?)Może to był po części wylew?Mąż czeka na przeszczep serca, ma arytmię, wysokie ciśnienie i wg lekarzy pracuje mężowi 1/4 serca, a troponiny miał 8. Zrobili mu od razu koronarografię, ale okazało się,że żyły są czyste a powodem są samozwężające się tętnice.Przyjmuje dużo leków, a teraz jeżdzi na wózku, bo musi się oszczędzać.Dali mu też sól fizjologiczną na przeczyszczenie organizmu, ale widzi tak samo.Dlaczego po zawale gorzej widzi?
ponad rok temu

Szanowna Pani,

Zaburzenia widzenia u Pani męża mogą mieć różne przyczyny. Zważywszy na informacje z wywiadu chorobowego nie można wykluczyć udaru niedokrwiennego bądź krwotocznego, w wyniku którego doszło do uszkodzenia obszarów mózgu związanych z odbiorem lub przewodzeniem bodźców wzrokowych.

W związku z nadciśnieniem prawdopodobną przyczyną jest również wylew krwi do siatkówki, co może skutkować takimi objawami. Nie można wykluczyć również zmian w obrębie tarczy nerwu wzrokowego na dnie oka, które również mogą być wynikiem wysokiego ciśnienia krwi.

Wymieniłam najbardziej prawdopodobne przyczyny, które mogły spowodować opisywane zaburzenia.

Jednak proszę wziąć pod uwagę mój ograniczony dostęp do informacji o ogólnym stanie zdrowia męża. Bez dokładniejszego wywiadu oraz badania męża nie mogę wypowiadać się jednoznavcznie.

Pamiętać należy, że istnieje szereg innych przyczyn mogących powodować podobny stan.

Pozdrawiam serdecznie