Czy powinnam wykonać posiew z dróg rodnych?

Witam. Czy jakbym chciala zrobic posiew z pochwy u ginekologa z uwagi na czeste oddawanie moczu i bol brzucha gdzie mialam kilka razy problem z zalaleniem pecherza pozniej jiz te same objawy bez wykazanej bakterii z moczu na dodatek od niedawna palenie w pochwie ale nie mam bolu przy oddawaniu moczu i sikam duzo normalnie nie po kropelce i jako kuracje nie widzac bakterii w moczu dostalam na 30 dni cipronex 250 mg i teraz pytanie czy moge zrobic posiew u ginehologa w celu szukanka czy nie mam jakies bakterii ktora powoduje dalej moje objawy ale czy cipronex nie da falszywego wyniku? Czy najoiere zakonczyc kuracje cipronexem czy moge zrobic w czasue brania tego antybiotyku?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Przykro nam, że występują u Pani tak przewlekłe i uciążliwe objawy ze strony układu moczowo – płciowego. Takie dolegliwości na pewno obniżają komfort życia i utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Istotnym jest, aby znaleźć dokładne źródło takich problemów, aby można było rozpocząć właściwe leczenie i całkowicie wyeliminować taką przypadłość. U kobiet, zwłaszcza w wieku rozrodczym, dość często zdarzają się infekcje intymne, a także zakażenia układu moczowego. Może to też wynikać z bliskiego sąsiedztwa ujścia cewki moczowej z odbytem oraz pochwą.

Najczęstszymi objawami zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych są między innymi: świąd i pieczenie, nadmierne upławy o charakterystycznym zabarwieniu oraz zapachu, parcie na mocz i pęcherz.

W przypadku przyjmowania antybiotyku, warto odczekać czas około czternastu dni, aby wynik posiewu był jak najbardziej wiarygodny.

Zalecamy Pani skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który podejmie decyzję, w jakim najlepiej czasie wykonać posiew bakteriologiczny wymazu z pochwy. Jest to dość istotna diagnostyka, która może wskazać zakażenie bakteryjne lub grzybicze, jako przyczynę takich nawracających objawów.

Podobna tematyka została poruszona również w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/posiew-z-pochwy-wskazania-charakterystyka-wynik-badania

https://portal.abczdrowie.pl/badania-bakteriologiczne-wskazania-pobranie-probki-etapy

https://zdrowie.parenting.pl/zapalenie-pochwy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.