Czy przewlekły stres może wywołać nieodracalne zmiany w mózgu?

witam, mam pytanie czy przewlekły stres może wywołać nieodracalne zmiany w mózgu czy też może nasze centrum dowodzenia się zregeneruje. Mam 21 lat, student - psyhiatra, psyholog i seksuolog stwierdzili ze to nie jakieś schorzenie tylko stres. Mam nastepujące problemy zaburzenia seksualne, obniżenie inteligencji, problemy w nauce, problemy w koncentracji... prosze o rady i porady z góry - Dzkiekuje.

Witam, przewlekły, chroniczny stres niezwykle utrudnia życie oraz ma wpływ na ogólne funkcjonowanie organizmu. Reakcje fizjologiczne jakie powoduje mogą z kolei przyczyniać się do chorób układu krążenia, chorób układu trawiennego. Czy powoduje trwałe uszkodzenia mózgu - nie sądzę, chociaż przyczynia się np. do depresji która zmienia nastrój, postrzeganie, percepcję, zaburzenia koncentracji i wiele innych, m.in. takich jakie i Pan opisuje. Na szczęście depresję można i należy leczyć. Warto bliżej przyjrzeć się przyczynom Pana stresu, może podczas terapii? Nie ma przyczyny po stronie Pana organizmu, ale warto nauczyć się radzić sobie ze stresem, podczas terapii nauczy się Pan i takich umiejętności. Polecam terapię behawioralno-poznawczą, w Pana przypadku byłaby prawdopodobnie najlepsza. Pozdrawiam i życzę powodzenia.