Czy przy nieregularnych cyklach pojawia się owulacja?

Mam 28 lat. Oboje z mężem staramy się o dziecko. W październiku 2009 odstawiłam tabletki antykoncepcyjne. Od tamtego momentu miesiączka pojawiła się u mnie tylko raz, w styczniu 2010. Lekarz zaproponował, abym poczekała do pół roku na to, aby cykle się wyregulowały i aby wszystko wróciło do normy.
Ale czy jak nie mam regularnych cykli i miesiączki, to znaczy, że nie mogę zajść w tym czasie w ciążę? Czy znaczy to, że owulacja się u mnie nie pojawia? Czy znaczy to, że tabletki antykoncepcyjne jeszcze działają?
Proszę o pomoc.

Witam!

Po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej cykle mogą być nieregularne. W niektórych tabletkach zawarty jest hormon, który kumuluje się w tkankach organizmu i całkowite usunięcie go z komórek może trwać nawet 3-6 miesięcy. Dlatego płodność w tym okresie może być ograniczona. Jednak nie można zagwarantować, że w tym czasie nie zajdzie Pani w ciążę. Pani lekarz na pewno dokłada wszelkich starań, aby doradzić jak najlepszy moment na poczęcie dziecka.

Jeżeli pół roku po zaprzestaniu stosowania antykoncepcji krwawienia się nie uregulują, należy zgłosić się do lekarza ginekologa w celu ustalenia przyczyn takiej sytuacji.

Przy planowaniu ciąży trzeba też pamiętać o przyjmowaniu kwasu foliowego (400 mikrogramów dziennie) na 3 miesiące przed koncepcją, aby zapobiegać wadom wrodzonym płodu.